Vláda stále očekává 20 miliard za mobilní licence

Vláda schválila původně zamýšlený model prodeje licencí na provoz sítí mobilních telefonů třetí generace. Kabinet také schválil návrh zákona, podle kterého bude třeba týdenní částky přesahující jeden milion korun placené jednomu subjektu hradit pouze bezhotovostně. Právní norma má podle mluvčího vlády Libora Roučka omezit praní špinavých peněz a daňové úniky.
Do konce května vyberou ministři poradce pro privatizaci Nové Huti. Ten ještě letos pomůže najít strategického partnera, který získá 67,25procentní státní podíl v podniku.

Použití výhradně bankovního účtu pro platbu vyšší než jeden milion korun bude povinné pro fyzické i právnické osoby. Za porušení hrozí pokuta do padesáti procent přeplatku přes milion, minimálně však 5 000 korun.

Dodržování zákona budou kontrolovat územní finanční orgány, celní úřady a ministerstvo financí. Stejné instituce budou také udělovat pokuty. Pokud zákon schválí parlament, měl by platit od 1. ledna příštího roku.

Výtěžek z prodeje UMTS nelze odhadnout
Kabinet Miloše Zemana si od prodeje licencí na provoz mobilních sítí třetí generace (UMTS) nadále slibuje výnos minimálně dvacet miliard korun.

Více o prodeji mobilních licencí UMTS čtěte ZDE

Ministři schválili prodej tří licencí současným operátorům GSM, každému po jedné. Čtvrtá licence bude vydražena. Vláda stanovila cenu licence na pět miliard korun. Operátoři jsou přitom ochotni zaplatit pouze jednu až tři miliardy.

Licence, kterou odmítne koupit za pět miliard stávající operátor, přechází automaticky do dražby, které se může zúčastnit kdokoli. Definitivní podobu projektu musí ještě dopracovat Český telekomunikační úřad. (audio)

Poradce pro Novou Huť bude do května
Záměr privatizovat ostravské ocelárny oznámil Zemanův tým už loni v červnu. Strategickému partnerovi bude nabídnuto ke koupi celkem 67,25 procenta akcií Nové huti.

Většinový 49procentní podíl drží Fond národního majetku, zbytek dočasně vlastní společnost Credit Suisse First Boston. Tato švýcarská firma se společným prodejem souhlasí.

Privatizační poradce se bude vybírat na základě veřejné soutěže, o vítězi pak rozhodne meziresortní komise, složená ze zástupců příslušných resortů, Fondu národního majetku a Mezinárodní finanční korporace, která je největším věřitelem hutního podniku.

Podle Roučka bude při výběru rozhodujícím kritériem nabízená kupní cena a kvalitní podnikatelský záměr. "Obě kritéria jsou rovnocenná a budou podle ministerstva financí posuzována ve vzájemné vazbě."

Za službu v polostátních firmách se neplatí
Podle návrhu zákona o střetu zájmů, který předložil ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla, by poslanci a senátoři neměli pobírat odměny za výkon funkce ve statutárních orgánech podniků s většinovým podílem státu.

Měla by se tak zvýraznit nezávislost zástupců státu v dozorčích radách společností. Tam mají zákonodárci zastupovat státní zájmy a je nepřípustné, aby jejich činnost odměňovala "hlídaná" firma.

Ministr Špidla se neobává, že by po zrušení odměn došlo k odlivu lidi, kteří by byli ochotni tyto funkce zastávat. (audio)