Ministr financí Andrej Babiš při projednávání návrhu státního rozpočtu na...

Ministr financí Andrej Babiš při projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok | foto: ČTK

Vláda uhájila před poslanci schodek rozpočtu na příští rok 70 miliard

  • 576
Česká republika bude příští rok hospodařit se schodkem 70 miliard korun. Vláda pro to ve Sněmovně získala podporu od poslanců vládních stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL, což jí stačilo, aby rozpočet prošel prvním čtením. Teď už budou moci poslanci dělat přesuny jen v rámci rozpočtu, s výší deficitu už hýbat nemohou.

Výši příjmů, výdajů i schodku státního rozpočtu podpořilo 96 ze 160 přítomných poslanců. S vládními stranami byl i jeden poslanec Úsvitu (jak kdo hlasoval, najdete zde)

„Říká se, že rozpočet je nejdůležitější zákon roku, letos při jeho schvalování nečekám žádné drama,“ prohlásil už ráno předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka. Byl si jist, že v koalici není žádný odpadlík, který by mohl vládu zaskočit. Sobotka také předem odmítl kritiku opozice na adresu výše schodku 70 miliard korun.

„Je přiměřený,“ tvrdí předseda vlády. Nižší schodek by podle něj poznamenal hospodářský růst a zaměstnanost. „Naše vláda bude snižovat schodek postupně. Nebudeme opakovat chyby minulých vlád,“ odvětil Sobotka na dotaz iDNES.cz, jak vysoký by podle něj musel být růst ekonomiky, aby schodek rozpočtu navržený vládou byl nižší a vláda by více šetřila.

Schodek by měl být nižší o 20 až 30 miliard znělo z opozice

Mezi kritiky navrženého rozpočtu patří opoziční ODS, TOP 09, Úsvit i komunisté. Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 mluvil o tom, že je přesvědčen, že schodek by měl být nižší minimálně o 20 miliard korun a že by vláda měla seškrtat provozní výdaje a neinvestiční dotace.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura vybízel vládu, aby bylo škrtnuto 30 miliard. Nepodařilo se mu ale prosadit vrácení návrhu rozpočtu k přepracování.

Vláda má totiž ve Sněmovně dostatečnou většinu. A nikdo z poslanců vládního tábora ČSSD, ANO a KDU-ČSL neavizoval, že by s návrhem rozpočtu měl problém. V prvním kole projednávání poslanci schvalovali jen výši příjmů, výdajů a z nich vyplývající očekávaný schodek.

„Rozpočet státu nemůže být jen účetní cvičení. Je to nástroj hospodářské politiky vlády. Cílí na podporu investic,“ uvedl ve Sněmovně Sobotka.

Babiš: V roce 2018 se dostaneme na minus jedno procento HDP

Sedmdesátimiliardkový schodek nevidí jako problém ani ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. Připomněl, že v předchozích letech byl schodek vyšší a že ho vláda snižuje. „Střednědobý cíl, rozpočet se schodkem minus jedno procento HDP, by měl dosažen v roce 2018,“ řekl poslancům Babiš. Zdůraznil, že vláda nepočítá se zvyšováním daní, s výjimkou spotřebních za tabákové výrobky.

Celkové výdaje státního rozpočtu budou v příštím roce ve výši 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun. Rozpočet počítá s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků i s výdaji souvisejícími s přijímáním uprchlíků. (více zde)

Platy státních zaměstnanců vzrostou už od listopadu, což potvrdila vláda na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. (více zde). Od ledna se také zvýší také platby státu za takzvané státní pojištěnce (například děti, důchodci, nezaměstnaní). „To, že navyšujeme platby za státní pojištěnce, nám umožňuje, aby se od 1. ledna zvedly tarifní platy lékařů a zdravotních sester,“ uvedl premiér Sobotka.

Kalousek: V době růstu se mají vytvářet přebytky

O rozpočtu se vydrželi poslanci bavit celý den. Kriticky k návrhu rozpočtu vystoupil exministr financí Kalousek. „V době hospodářského růstu se mají vytvářet přebytky,“ řekl ve Sněmovně.

Jediné opravdové číslo, které ukazuje vůli šetřit, je podle něj výše strukturálního deficitu - tedy deficitu očištěného od vlivů hospodářského cyklu a mimořádné příjmy. Připomněl, že vláda plánuje pro příští rok strukturální deficit minus 1,4 procenta HDP, zatímco když byl ve vládě ministrem financí on, byla situace výrazně lepší.

„Zhoršili jste strukturální deficit o 1,6 procenta. Vy neděláte vůbec nic, kromě toho, že jste zrušili těch pár kroků, které jsme udělali my,“ vyčetl vládě Kalousek. „Mohu žádat trochu méně rozjedenosti, alespoň těch dvacet miliard byste mohli ušetřit,“ apeloval Kalousek. Babiš Kalouskovi opáčil, že když byl ministrem financí on, pomohl zadlužit Českou republiku o 668 miliard korun navíc.

Stanjura vyčetl návrhu vlády nejen podle něj příliš vysoký schodek, ale i míru zvyšování platů státních zaměstnanců, nízké výdaje na investice i na vědu a výzkum. Schodek je podle něj příliš vysoký na to, že vláda předpokládá příští rok dvouapůlprocentní ekonomický růst a nezaměstnanost 5,5 procenta.

Poslanec Tomio Okamura vládě vytýkal směšně nízké zvyšování důchodů. „Stát utrácí tam, kde by utrácet neměl, a naopak šetří tam, kde se šetřit nemá,“ prohlásil Okamura. Hnacím motorem české ekonomiky je podle něj dle představ Sobotkovy vlády „falešné dotační hospodářství“.