Miroslav Kalousek při jednání Sněmovny, kde poslanci jednali o zvýšení DPH.

Miroslav Kalousek při jednání Sněmovny, kde poslanci jednali o zvýšení DPH. | foto: ČTK

Kalousek protlačil vyšší DPH. Ženete zemi do chudoby, vytýkal mu Rath

  • 1471
Od příštího roku zdraží potraviny, léky, bydlení, doprava či knihy. Vláda, která zatím ustála výhrůžky Věcí veřejných, že opustí koalici, protlačila Sněmovnou do dalšího projednávání jeden ze svých klíčových plánů - zvýšení DPH. "Ženete zemi do chudoby," vyčítal ministrovi financí Kalouskovi středočeský hejtman Rath z ČSSD.

"Cílem je zvýšit inkaso veřejných rozpočtů výlučně pro důchodový účet," řekl poslancům ministr financí Miroslav Kalousek z TOP. Od příštího roku zdraží vše, co je dosud zatíženo desetiprocentní daní - nově budou totiž sazby daně z přidané hodnoty 14 a 20 procent. Od roku 2013 má být jediná sazba - 17,5 procenta.

Levicové opozici se nepodařilo návrh vlády zamítnout a nyní se jím budou zabývat parlamentní výbory.

To, že návrh vlády projde, bylo předem jasné. Věci veřejné si totiž nakonec rozmyslely původní hrozbu, že odejdou z vlády, když do úterních 14 hodin nesplní premiér Petr Nečas jejich požadavky na změny ve vládě. Ultimátum pro vládní koalici posunuly do 30. června, kdy má být podle VV hotov dodatek ke koaliční smlouvě.

Plány vlády na zvyšování DPH ostře kritizovala levicová opozice. "Vy skutečně musíte nenávidět většinu lidí v zemi," vmetl Kalouskovi poslanec David Rath.

"Bude to průser pro kraje, města i obce. Zatíží to jejich rozpočty dalšími dodatečnými náklady," kritizoval růst daně z přidané hodnoty první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Proč místo toho nepřistoupíte na progresivní zdanění, které je naprosto standardní ve většině států Evropské unie," vytýkal koalici Hašek. Připomněl, že jednotná sazba DPH je jen v Dánsku.

Zdražení má rodinám kompenzovat zvýšení slev na dani na děti

Vládní manévr se zvýšením DPH má doprovázet penzijní reformu, která má podle představ vlády lidi přimět, aby si dobrovolně vkládali peníze do penzijních fondů.

Lidé budou moci státu na sociální pojištění, z nějž jsou vypláceny důchody, posílat o tři procenta nižší odvody, pokud tyto peníze dají na soukromé penzijní fondy a přidají další dvě procenta ze svého. Výpadek příjmů státu má dokrýt vyšší DPH.

Vláda ale také počítá s částečnou kompenzací zvýšených výdajů rodinám s dětmi. Sleva na dani na jedno vyživované dítě se zvýší o 150 korun, to znamená na jedno dítě získá rodina 1 800 korun ročně.

Poslanec ODS Michal Doktor v parlamentní rozpravě řekl, že obavy opozice z dopadů na životní úroveň lidí jsou přehnané a liché. "Vycházejí z chybných předpokladů," prohlásil.

Faktický dopad úprav DPH bude podle Doktora nižší, než si myslí levice: "Už dnes je průměrná DPH 15,8 procenta a během dvou let se zvýší na 17,5 procenta."