Vláda zahájila vlastní inventuru

  • 23
Kabinet Vladimíra Špidly rozjel inventuru vlastní práce. Dosavadní bilance vládních slibů a reálných kroků však pro kabinet příznivě nevyznívá. Podle rozhodnutí vlády má každá ze tří koaličních stran do poloviny května připravit svou zprávu analyzující, co už kabinet stihl schválit.

Mají zároveň ukázat prstem na oblasti, kde vláda zaostává za svými sliby, které občanům dala při svém sestavování loni v červnu. "Dohodli jsme se na předsednictvu vlády, že všechny tři strany předloží materiál o fungování vlády a ten pak porovnáme s programovým prohlášením vlády. Mělo by se tak stát do poloviny května," řekl vicepremiér a předseda Unie svobody Petr Mareš.

Problém je, že programové prohlášení není příliš konkrétní. Obsahuje spíše obecné výzvy, jako například: "Strategickým cílem vlády je dosažení plné efektivní zaměstnanosti." Nezaměstnanost držící se nad deseti procenty však tomuto cíli stěží odpovídá.

Podobně vyznívá i porovnání dalších vládních záměrů a slibů se skutečností. Plán, jak omezit vládní dluhy, stále není na stole, slibované zavedení společného zdanění manželů vládě zatrhli poslanci spolu s celým povodňovým balíčkem daní a na sociální hity v podobě plošných přídavků na děti zatím nedošlo.

Z významnějších opatření vláda schválila jen novou úpravu nájemného, která však povede hlavně k jeho zmrazení, a růst spotřebních daní tak, jak to slíbila Evropské unii.

Inventuru nařídil premiér Špidla na přání své strany. Na nedávném sjezdu ČSSD se totiž ukázalo, že se poměrně velké části sociální demokracie nelíbí spolupráce s lidovci, a především s pravicovými unionisty.

Nic konkrétního sice na sjezdu nezaznělo, ale spolustraníci Špidlu několikrát obvinili, že ve vládě příliš ustupuje koaličním stranám. Sociální demokraté se proto na sjezdu usnesli, ať Špidla v nynější koalici pokračuje, ale ať vedení strany pravidelně informuje, jak plní vládní záměry.

Ve smysl vládní inventury však nevěří někteří Špidlovi oponenti z ČSSD. "Bude obtížné najít při té inventuře nějaké konkrétní body, jestli vláda splnila, co měla, nebo ne. Jednoduše proto, že v programovém prohlášení nejsou žádné termíny, a těžko lze pak říci, že toto mělo být splněno a ještě není. Bude se říkat, že se na tom ještě pracuje. Podle mě je to spíš taková hra na uklidnění spolustraníků," říká například bývalý ministr průmyslu Jiří Rusnok, který na sjezdu ČSSD kandidoval proti Špidlovi na post předsedy strany.

Jiní sociální demokraté zaujali spíše vyčkávací postoj a dopředu nechtějí moc hodnotit. "Je několik bodů, které jsou dobře měřitelné, já si na všechny nevzpomínám, ale jsou to například registrační pokladny, které jsme měli v předvolebním programu, sociální reforma. Ale v tuto chvíli oceňuji, že Vladimír Špidla provede inventuru, a čekám na její výsledky," řekl sociální demokrat Jaroslav Foldyna, který na sjezdu patřil ke kritikům koaliční vlády.

Výtky lze čekat i od zastánce sociálních opatření, ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Ten si nedávno stěžoval v pořadu BBC na "problémy v diskusi o plošných dětských přídavcích, přídavcích na školu a navýšení mateřské".