Vláda znevýhodní dřívější důchody

Vláda chce přitvrdit finanční podmínky pro lidi, kteří se rozhodnou odejít dříve do penze, a schválila proto změnu zákona o důchodovém pojištění, která předčasné penze znevýhodňuje.
Zákon sice ještě čeká cesta parlamentem a podpis prezidenta, téměř všechny politické strany zastoupené ve sněmovně i Senátu však podle slov svých odborníků na sociální otázky se zpřísněním dřívějších penzí souhlasí.

"Zpřísnění předčasných důchodů je jedním z kroků reformy penzí. Uvědomujeme si, že řada lidí do předčasných důchodů uteče dřív, než začne novela platit. V první chvíli to tedy může znamenat vyšší zátěž pro státní finance, z dlouhodobého hlediska je to však cesta k úsporám a zároveň snaha, aby byl důchodový systém spravedlivější," říká ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.

Podle představ autorů z ministerstva práce by se měly sankce pro dřívější důchody zvýšit od začátku příštího roku. Definitivní datum však záleží na rychlosti, s jakou novelu projedná parlament.

Například člověk, který pracoval v posledních letech před penzí za průměrný plat, by dostal při odchodu do penze v řádném termínu důchod 6239 korun měsíčně. Pokud požádá o starobní důchod o tři roky dříve, bude až do konce života dostávat jen 5332 korun. Jestliže by stihl odejít do dřívějšího důchodu ještě předtím, než začne nový zákon platit, bude dostávat penzi 5628 korun měsíčně, tedy téměř o tři sta korun více.

Zároveň s rostoucí nezaměstnaností se začaly mohutně rozrůstat řady "předčasných" penzistů. Dřívější důchod, i se současnou pokutou, je totiž pro většinu lidí výhodnější než podpora v nezaměstnanosti.

Téměř polovina lidí, kteří v roce 1998 odešli do důchodu, žádala o předčasnou penzi. Ještě v roce 1996 to přitom nebyla ani pětina. Právě masivní odchody do předčasných penzí jsou jednou z příčin mnohamiliardových schod- ků státního důchodového účtu.