Vládě se podařilo přes odpor levicové opozice prosadit první z klíčových zákonů, které vrátil Senát. Ministr financí Miroslav Kalousek prosadil osekání státní podpory stavebního spoření.

Vládě se podařilo přes odpor levicové opozice prosadit první z klíčových zákonů, které vrátil Senát. Ministr financí Miroslav Kalousek prosadil osekání státní podpory stavebního spoření. | foto: David Neff, MAFRA

Vládě prošlo osekání stavebního spoření. A má fintu proti obstrukcím

  • 1417
Po dvou dnech a nocích obstrukcí od ČSSD prosadila vláda osekání podpory stavebního spoření. Klient stavební spořitelny bude mít nárok na státní příspěvek maximálně dva tisíce korun ročně. Zároveň koalice prosadila, aby se o dalších 14 zákonech diskutovalo naráz. Chce tím zkrátit obstrukce. ČSSD ale hrozí ústavní stížností.

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek se pokoušel poslancům vládní koalice ve Sněmovně vysvětlit, že legitimita zákonů nevyplývá jen z toho, že se najde většina k jejich schválení, ale i z toho, že menšina má právo se k nim vyjádřit a nesmí být přitom omezována. Zaorálek řekl, že je zklamán tím, kolik je ve Sněmovně myšlením "komunistů", čímž prý nemyslí poslance KSČM.

"Chování sociální demokracie je nepřiměřené situaci a strašně se diví, že na to většina Sněmovny nechce přistoupit. Většina poslanecké Sněmovny se nenechá šikanovat organizovanou menšinou," reagoval na Zaorálkovo vystoupení předseda vlády a ODS Petr Nečas.

Sporu o to, zda a jak má vládní koalice právo zakázat opozičním poslancům mluvit, předcházelo schválení prvního ze série klíčových vládních návrhů - omezení stavebního spoření. "Byla to zkrátka taková věcná, košatá diskuse," komentoval ve své závěrečné řeči před hlasováním dvoudenní obstrukce ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Utahoval si z opozičních poslanců, kteří se snažili co nejdéle bránit konečnému hlasování o vládním návrhu. Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath potřeboval podle Kalouska asi deset pokusů, aby pochopil, že když pracuje jen deset z jeho kolegů, těžko prosadí odložení jednání o zákonu.

Sobotka: Změna podmínek je od vlády podraz

Způsob, jak Kalousek ve Sněmovně mluvil o opozičních poslancích, označil lídr ČSSD Bohuslav Sobotka za ukázku toho, jak si vláda představuje jednání s opozicí. Podle něj udělala vláda podraz, když změnila pravidla u stavebního spoření. Smlouvy totiž občané uzavírali se stavebními spořitelnami za určitých podmínek a ve víře, že tyto smlouvy budou dodrženy.

Bohuslav Sobotka a David Rath (oba ČSSD) během nočního jednání Poslanecké

Výše státního příspěvku se sníží z 15 na 10 procent částky vložené v daném roce(maximálně 2 tisíce korun ke vloženým 20 tisícům). Kromě toho budou zdaněny jak úroky z klientových vkladů, tak ze státní podpory. Kalousek si od toho slibuje, že státní rozpočet tím ročně uspoří až šest miliard korun.

Vláda už jednou tento návrh v parlamentu prosadila. Musela to ale udělat podruhé. Její snahu totiž zastavil Ústavní soud. Vadilo mu, že politici chtěli snížit státní podporu za rok 2010 na polovinu zpětně, tedy retroaktivně, navíc návrh prosadili ve zrychleném režimu legislativní nouze.

Ani druhý pokus vlády neproběhl hladce. V říjnu se mu postavili senátoři a zákon vrátili zpět poslancům. Ti ve čtvrtek přetlačili senátorské veto, a na podporu stavebního spoření proto budou moci opět sáhnout. A to i zpětně. Změně se do cesty ještě může opět postavit ČSSD tak, že zákony napadne u Ústavního soudu.

Koalice se rozhodla utnout obstrukce sloučením debaty o všech zákonech. Je to pošlapání práv opozice, řekl Sobotka

Hned po schválení osekání státní podpory u stavebního spoření se rozhodla vládní koalice rázně vypořádat s obstrukcemi opozice tím, že prosadila sloučení diskuse o všech dalších čtrnácti návrzích vrácených Senátem. Tím chce eliminovat taktiku ČSSD, jejíž poslanci postupně vystupovali k zákonu o snížení státní podpory stavebního spoření.

22. nevolební kongres ODS. Na snímku Marek Benda

Kromě toho na návrh Marka Bendy z ODS vládní poslanci odhlasovali, že ke všem 14 vládním návrhům zákona smí poslanci vystoupit jen dvakrát v rozsahu deseti minut. Jeden pověřený člen každého poslaneckého klubu by mohl mluvit zcela bez omezení.

Proti tomu se hned ohradili sociální demokrati a komunisté. "Není dobré omezovat práva opozice tím, že budete účelově vykládat jednací řád," varoval vládu ještě před hlasováním Sobotka. Vládní koalice si podle něj zadělává na další ústavní stížnost kvůli pošlapání práv opozice.

"Porušili jste zákon a ještě jste si zatleskali. Bravo vám," komentoval ironicky postup vládních poslanců šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Sloučení rozpravy ke všem bodům naráz znamená, že z diskuse může být jeden velký "guláš". Poslanci totiž budou moci diskutovat současně například o zdravotnické záchranné službě, vyplácení podpory v nezaměstnanosti i o tom, jak mají být nastavena pravidla pro dobrovolné spoření na penzi ve fondech.

"Skončíme kolem půlnoci," řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Poté, co koalice sloučila projednávání všech bodů najednou, ji v zásadě už nic nenutí k tomu, aby jednala až do rána. U řečnického pultíku se do půl desáté večer vystřídali ministři, kteří předkládají zákony zdravotní, sociální i penzijní reformy - tedy Leoš Heger, Jaromír Drábek a Miroslav Kalousek z TOP 09.

Hádku koaličních a vládních poslanců o omezení řečnických vystoupení poslanců uťala dvacet minut před půlnocí žádost šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury o přerušení schůze do pátku. Poslanci se sejdou v 9 hodin, ještě hodinu před tím čeká podle informací iDNES.cz špičky koalice jednání o daňové reformě.

, ,