Vládě rozpočtové vyúčtování neprošlo

  • 4
Poslanci odmítli schválit zprávu vlády o plnění loňského státního rozpočtu, takzvaný závěrečný účet. Premiér Miloš Zeman soudí, že to není žádná tragédie a na jeho kabinet nemá rozhodnutí sněmovny žádný praktický vliv. Naopak člen rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý z ODS se domnívá, že vláda by měla vzít toto varování sněmovny na vědomí, ačkoli žádný zákon nepřikazuje ministrům, aby se jím řídili.

Státní závěrečný účet neprošel sněmovnou poprvé v historii České republiky. Lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl se domnívá, že je to jasný signál vyslovení nedůvěry vládě. Současně ale uznal, že jde pouze o formalitu a pro vládu to nemá žádnou váhu.

Zcela opačný názor zastává premiér Miloš Zeman. "Nic to neznamená. Je to stejný případ jako programové prohlášení. Je jedenáct měsíců do voleb a v této souvislosti bych chtěl citovat Kafku: 'Některé strany tančí dobové tanečky'," prohlásil premiér.

Pravicoví poslanci soudí, že se jedná o předehru k projednávání státního rozpočtu na příští rok, který podle mnohých nemá šanci sněmovnou projít.

Neschválený závěrečný státní účet může vládě zkomplikovat případné prosazování zákona o vydání dalších dluhopisů na krytí loňského deficitu. Sněmovna teď po kabinetu požaduje, aby nabídl řešení, jak pokrýt zbývající jedenáctimiliardový schodek.

"Rozhodně by měla vzít na vědomí, že sněmovna není pokojena s tím, jak přehlíží konkrétní problémy, které se objevily v jejím hospodaření a měla by dát najevo, že je chce řešit," prohlásil na adresu vlády Vlastimil Tlustý.

"Vláda evidentně nesplnila státní rozpočet. Mohou se stavět na hlavu a vysvětlovat vám zleva zprava možné výmluvy, ale tento faktor je nesporný, evidentní, jasný. A my jsme navíc ještě v debatách v rámci tolerančního patentu řekli, a sám ministerský předseda nabídl, že to vyřeší jinou cestou, aby se státní dluh nezvýšil," konstatoval předseda ODS Václav Klaus.

"Vláda může navrhnout použití privatizačních výnosů, které nebudou nijak zvyšovat státní dluh a nikoli vydávat nové státní dluhopisy," dodal.

"Pokud jde o požadavek, abychom kryli překročení minulého rozpočtového deficitu o jedenáct miliard korun, tak vláda už v minulém měsíci prohlásila, že takové krytí provedeme a řekli jsme jak," podivuje se výkřikům smluvní opozice premiér Miloš Zeman.

Vláda totiž už dříve prohlásila, že miliardy, které chyběly minulý rok, uspoří v rámci letošního rozpočtu, především díky snížení ztráty Konsolidační banky, která je v něm zahrnuta.

Nedotknutelný kabinet?
Faktem je, že ústava ani jiný zákon postup při neschválení závěrečného účtu vládě neurčují. Kabinet proto nemusí podávat demisi, žádat sněmovnu o důvěru ani ustoupit od návrhu zákona na vydání dluhopisů.

Otázkou je, zda strany budou necelý rok před volbami ochotny podporovat finanční požadavky vlády, která je nepřesvědčila o tom, že loňském roce dobře spravovala svěřené prostředky.

Proti schválení účtu hlasovalo 79 ze 155 přítomných poslanců, pro jich bylo 60.
Účet odmítl celý poslanecký klub ODS, Unie svobody (Petr Matějů se zdržel), KDU-ČSL (pouze Jaromír Talíř byl pro). Vládu naopak podpořili všichni poslanci za ČSSD, komunisté se hlasování zdrželi.

,