Vladimír Olmr ze společnosti Sopo

Vladimír Olmr ze společnosti Sopo | foto: Sopo

Rotory ho nebavily. Loni jich prodal za čtvrt miliardy

  • 0
Napsat profil podnikatele Vladimíra Olmra není pro novináře snadný úkol z několika důvodů. „Nechci, aby to bylo o Olmrovi. Podnikatel není nic bez lidí kolem něj,“ říká skromně majitel modletické společnosti SOPO, který zaměstnává 180 lidí.

Příběh roku

Vladimír Olmr se účastní soutěže EY Podnikatel roku a soutěží i o cenu čtenářů za nejlepší podnikatelský příběh. Hlasovat pro něj můžete v anketě ZDE

To je poměrně omezující podmínka vzhledem k tomu, že cílem je představit hlavně podnikatelskou historii jednotlivce. K zaměstnancům se však Olmr během hodinového rozhovoru několikrát vrací, nazývá je familiárně „sopáci“ a je poznat, že nejde jen o bezduchou frázi, ale že pro úspěch svého byznysu považuje pracovníky za klíčové.

Úkol dvojnásob znesnadňuje, že na rozdíl třeba od výrobců čokolády nebo svetrů, s jejichž produkty se většina z nás denně setkává, o využití produktů z Modletic v praxi mají lidé jen velmi mlhavé představy. Vysoce specializované části elektromotorů přitom odebírají přední světové technologické firmy, jako je Miele nebo Schneider Electric. Devadesát procent výroby směřuje do Německa a právě středně velké podniky jako SOPO jsou základem vývozně orientované české ekonomiky.

U většiny odběratelů Olmr prosí kvůli smluvním podmínkám o jejich ponechání v anonymitě, jde však o světové lídry napříč snad všemi průmyslovými obory. Olmrovy rotory a statory – nebo spíš rotory a statory z rukou zaměstnanců SOPO, abychom učinili zadost přání podnikatele – končí v elektrokolech, větrných elektrárnách nebo elektrickém nářadí po celém světě. Výrobní program je v podstatě zcela unikátní. „Na otázku ke konkurenci odpovídám tak, že žádnou nemáme,“ říká.

Pro Vladimíra Olmra můžete hlasovat v anketě ZDE

Nebylo tomu tak vždy. SOPO začal Olmr budovat stejně jako miliardáři z filmů o splnění amerického snu doslova v garáži rodičů. Původně přitom ještě se dvěma společníky plánoval obchodovat s kávou, elektronikou či barvami, ještě předtím toužil stát se učitelem, což se mu také na čas podařilo. Po celou dobu si však přivydělával v oboru, ve kterém se vyučil a jenž ho původně příliš nelákal, ale díky kterému jeho firma v minulém roce dosáhla obratu čtvrt miliardy korun.

Od příležitostných oprav elektromotorů pro místní zemědělské družstvo prošlo SOPO evolucí přes dodavatele levné pracovní síly pro zahraniční firmy až po současnou špičku v oboru.

„Dneska se až v 90 procentech podílíme na vývoji úplně nové generace motorů přímo se zákazníkem,“ dodává podnikatel v zasedací místnosti, která je podle vzoru světových koncernů vybavena trojími hodinami ukazujícími čas v rozdílných částech světa. V tomto případě jsou však ručičky na všech časoměřičích na stejné poloze, hodiny znázorňují čas v domovských Modleticích, Jedovnicích a Nebovidech, tedy místech dvou odštěpených závodů.


Témata: Sopo