Vládní krize brzdí reformy

  • 36
Politický rozkol v sociální demokracii ochromil práce na nejdůležitějších ekonomických zákonech. Minimálně do dubna se zastavila jednání o dlouho plánovaném zeštíhlení velkých schodků státního rozpočtu a deregulaci nájmů. Stojí i práce na přípravě prodeje hnědouhelných dolů.

Otevřeně o tom hovoří ekonomičtí experti koaličních stran i ministerští úředníci a vážné zdržení přiznávají i vrcholní politici. "Události posledních týdnů kolem volby prezidenta zaměstnaly politickou reprezentaci a na některé debaty nebyl dostatek času," přiznává ministr financí Bohuslav Sobotka.

Na příští týden naplánované hlasování poslanců o osudu této vlády přitom nebude poslední překážkou. Koncem března totiž čeká sociální demokracii ještě sjezd, který ukáže, nakolik silná je pozice současného premiéra Vladimíra Špidly.

"I když vláda zůstane v současné nebo obměněné podobě, bude její pozice pro prosazení klíčových změn slabá. Klíčové reformě veřejných financí to nijak nepomůže. Lze čekat růst vlivu zájmových skupin v privatizacích," soudí vysoce postavený úředník resortu financí.

Delší zdržení by bylo pro státní finance osudné, protože případné omezení podpory stavebního spoření, nemocenské, podpor v nezaměstnanosti či zvýšení daní by se už nemuselo promítnout do rozpočtu na příští rok.

Už letos přitom bude stát hospodařit s rekordním schodkem přes sto miliard korun. Ministr Sobotka je však stále optimista a říká, že příští rozpočet již bude "reformními změnami" poznamenán.

Vláda odkládá reformy
Diskuse o podobě deregulace nájmů, úsporách ve státní kase, ale i práce na připravované privatizaci hnědouhelných dolů se téměř zatavily. Kvůli vládní krizi a rozkolu v řadách sociální demokracie nemají politici na tato důležitá témata dost času a ani je nechtějí řešit dříve, než bude jasnější směr dalšího vývoje na politické scéně.

Otevřeně o tom mluví hlavně zástupci menších koaličních stran, potíže však přiznává i ministr financí Bohuslav Sobotka. "Pro mě je důležité, že se pracuje na konkrétních věcech, jako je změna stavebního spoření. Je ale pravda, že situace kolem volby prezidenta zaměstnala politiky natolik, že na některá politická jednání nebyl dostatek času," připouští Sobotka.

Stejně tomu přitom bude minimálně do konce března, než proběhne sjezd sociální demokracie. Kvůli politickým "nepokojům" se už přestala scházet pracovní skupina ekonomických ministrů, mající v popisu práce nalezení shody v tom, kde v rozpočtu škrtnout a kde případně dodatečné peníze vzít.

"Teď neprobíhají žádná jednání. Nedělá se nic," říká s děním obeznámený úředník na ministerstvu financí. Stále přitom chybí základní shoda, jak rychle a jakým způsobem se s děravými státními financemi vypořádat. Zatímco Sobotka navrhuje radikálnější snížení schodků, ministr sociálních věcí a zastánce volebních hitů ČSSD Zdeněk Škromach chce raději zvyšovat daně a sociální výdaje tolik neškrtat.

"Myslím, že z hlediska politické ceny, kterou by ČSSD musela zaplatit, by bylo víceméně politickou sebevraždou jít do nižších čísel," řekl ve středu Škromach agentuře Reuters. Nižším číslem míní plán ministerstva financí snížit schodek do roku 2006 až na 3,7 procenta výkonu ekonomiky. Dnes je kolem sedmi procent.

Patová situace je dnes také kolem uvolnění státem hlídaných nájmů. Nový zákon, který by určil, na jakou úroveň by měly nájmy vzrůst a jak rychle, už měla vláda dostat na stůl loni. Ministerstva financí a pro místní rozvoj se však nebyla schopná dohodnout a termíny se stále posouvají. Politická krize je teď dalším důvodem pro odklad.

"Koaliční jednání, které by dalo konečné rozhodnutí o podobě zákona o nájemném, očekávám až poté, co se politická scéna trochu uklidní," řekl Němec ČTK. To by podle něj mohlo být po sjezdu sociální demokracie. Nájmy tak zřejmě zůstanou nadále zmrazené.

Kromě úpravy nájmů a řezů do rozpočtu se zdržuje i privatizace hnědouhelných dolů. "O tom se teď už nejedná, to není aktuální téma," přiznává Ivan Pilip z Unie Svobody. Původně úředníci z ministerstva financí naznačovali, že by se doly měly prodat letos na jaře, což teď však není reálné.