Voda - past na řasenky

Která žena by netoužila po tom okouzlovat své okolí superřasami v bazénu, fitcentru nebo přestát bez úhony krájení cibule. Podle mnohých reklam to s voděodolnými řasenkami funguje. Realita je však často trochu jiná. Řasenky označené jako voděodolné, nebo dokonce extra či 100 % voděodolné takové mnohdy zdaleka nejsou. Bohužel se to pozná, až když je pozdě - řasenka je už koupená. Z deseti různých značek voděodolných řasenek, které redakce MF DNES vybrala do testu, dokázaly vodě vzdorovat pouze dvě.

A to jen do určité míry. Pro život vodní panny nebo procházku v silném dešti se rozhodně nehodí. "Do bazénu nebo na pláž bych takovou řasenku použila jen s velkými obavami," potvrdila Lenka Lajsková, jedna z deseti žen, které řasenky měsíc zkoušely. "Pokud neberu v úvahu voděodolnost, která se u jednotlivých značek velmi lišila, byly některé řasenky velmi dobré. Neslepují řasy, nedráždí oči a jdou dobře odstranit speciálními odličovadly s olejem," přidala svůj názor instruktorka aerobiku a fitness Martina Kratochvílová. Většina z testovaných řasenek by si zasloužila spíše označení "vlhkuodolná".

A značky Manhattan, Rimmel a Miss Sporty ani to ne. Při pobytu v jakémkoli vlhčím prostředí, tedy třeba v sauně, po dešťové přeháňce nebo při cvičení se barva rozmazala nebo opadala a vytvořila černé kruhy pod očima. Řasenka Rimmel řasy nalíčí dokonale, a pokud by test nehodnotil voděodolnost, patrně by skončila na nejvyšším místě. Naopak Miss Sporty měla horší známky téměř ve všech bodech a sedm žen ji považuje za nejhorší ze všech. "Nevydrží téměř nic, a navíc je hodně vodová.

Až po desátém nánosu je viditelný výsledek," hodnotí mladá lékařka Denisa Žďárská řasenku Miss Sporty. Očekávanou odolnost proti vodě nejlépe splňovaly řasenky Max Factor a Oriflame. Tentokrát se potvrdilo to, co neplatí vždy - že vyšší kvalita znamená vyšší cenu. Řasenku Max Factor za 239 korun si ženy pochvalovaly, protože odolává sněžení, dešti nebo sprchování. Navíc nalíčené řasy vypadají dobře a velmi snadno se odličují. O více než třetinu levnější Oriflame viditelně zaujala spíš jen větší odolností ve vodě. "Oriflame mi nevyhovuje, protože mě po nanesení chvilku pálí oči," stěžovala si Blanka Brabcová, která nosí kontaktní čočky. Na krátkodobé pálení očí si stěžovaly ženy jen ojediněle, například u Maybelline, ačkoliv právě ta má přímo v názvu označení "hypoalergenní". Příčinou lehkého podráždění či pálení očí bývá nejčastěji v řasenkách parfém, konzervační látky, nebo stabilizátory - chemikálie, které mají udržet barvu déle na řasách.

"Každý člověk je citlivý na něco jiného a ani označení 'hypoalergenní' ještě neznamená, že řasenku bude snášet každá žena," varuje přednostka Oční kliniky FN v Brně Eva Vlková. Na to, jak se "voděodolné" řasenky lehce rozmazávají, je naopak velmi těžké je odstranit. "Proto také mnoho žen tento typ řasenek nepoužívá," vysvětluje Markéta Doležalová, která pracuje jako maskérka v České televizi. "I já jsem měla tento názor, ale během testu jsem zjistila, že většinu řasenek lze velmi dobře odlíčit dvousložkovými odličovadly, která obsahují olej," doplňuje Doležalová.

Jak používat voděodolné řasenky

* Voděodolné řasenky jsou vhodné na krátkodobé použití (například na cvičení). Na běžné celodenní nošení jsou lepší běžné řasenky rozpustné ve vodě. Případný úlomek barvy se v oku rozpustí, zatímco u voděodolných řasenek to trvá mnohem delší dobu a barva může oči dráždit.

* Na odstranění voděodolné řasenky jsou nevhodnější speciální oční odličovadla, která obsahují olej.

* Obsažené látky by měly být vyznačené přímo na obalu řasenky. Je-li zde symbol otevřené knihy s ručičkou, jsou tyto informace uvedeny například na samolepce nebo zvláštním letáku (v prodejně by jej měli mít vždy k dispozici, někdy je však nutné o něj prodavačku požádat).

* Řasenku, kterou žena nepoužívá denně, je lepší uložit do lednice (spíše do nižších přihrádek).

Pozor na citlivé oči a kontaktní čočky

* Dráždit mohou v řasenkách zejména stabilizátory, konzervační látky (například parabeny, phenoxyethanol nebo diazolidinyl urea) a parfémy (na obale značené též "parfum", "perfume" nebo "fragrance")

* Nápisy "hypoalergenní" či "opthalmologicky a dermatologicky testováno", "posouzeno očním lékařem" je nutné brát s rezervou. I když má výrobce tato tvrzení podložená testy, vždy se najdou ženy, které mohou na tyto prostředky reagovat alergicky.

* Ženy, které mají nějaké problémy s očima, by měly raději dát přednost běžným řasenkám rozpustným ve vodě. Při chronickém zánětu okrajů víček nebo atopickém ekzému je nutné líčení řasenkou zcela vynechat.

* Při podráždění je nutné řasenku odlíčit vhodným odličovadlem, vyndat kontaktní čočky (pokud je žena nosí) a oči vypláchnout borovou vodou nebo opthalmoseptonexem. Obyčejnou vodou jen v krajním případě. Při větším podráždění je dobré nechat oči několik hodin odpočinout a pak znovu nasadit čočky a případně dolíčit pouze konce řas.

anna.kucerova@mfdnes.cz


Tip testu

Pro ženy, které chodí nalíčené i do bazénu, sauny či tělocvičny, je nejvhodnější řasenka Max Factor (vpravo) za 239 korun. Z deseti testovaných řasenek byla, pokud jde o voděodolnost, nejspolehlivější. Velmi snadno se nanáší, nedráždí oči a lze ji snadno odstranit odličovadly obsahujícími olej. Nejkrásněji řasy nalíčí výrobek od Rimmela (vlevo). Chová se však jako běžné řasenky - je-li trochu vlhko, začne se hned rozmazávat. A také se hůře odstraňuje.
(aku)