Vodárny vykazují rekordní marže (ilustrační foto).

Vodárny vykazují rekordní marže (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Vodárny se brání chystané regulaci. Lidem zdraží vodu, varují

  • 49
Vodárenské firmy se brání chystané regulaci cen vodného a stočného, kterou chce ministerstvo průmyslu svěřit do rukou Energetického regulačního úřadu. Namítají, že v důsledku na ni doplatí zákazníci, kteří zaplatí více za vodu kvůli nadměrné administrativě pro vodárenské firmy, města a obce.

Na tiskové konferenci to uvedli zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Současný systém regulace vodárenství je podle sdružení dostatečný. Vodohospodáři ministerstvu vyčítají, že návrhu nepředcházela analýza dopadů a nebyli do jeho přípravy zapojeni.

O chystané regulaci informovala koncem dubna MF DNES. Návrh ministerstva průmyslu, který projednává vláda, obsahoval čtyři možné varianty regulace včetně vzniku nového úřadu. Voda je nejrychleji zdražující energií, ceny rostou minimálně o pět procent v posledních letech. Ministerstvo chtělo tento byznys regulovat i kvůli získání miliardových dotací z EU do odvětví. (více čtěte zde)

Jako nejlepší řešení doporučuje návrh přesun části kompetencí ze stávajících regulačních orgánů, jimiž jsou především ministerstva zemědělství, životního prostředí a financí na ERÚ.

"Mám za to, že regulace vodárenství je v současné době prováděna v dostatečné, někdy až přílišné míře, obor je v České republice přeregulován," uvedl předseda představenstva SOVAK František Barák s tím, že dosavadní systém regulace je dostatečný a navrhovaná změna pouze zvýší byrokracii pro obce i občany. Pokud nenastane centralizace regulace, podle Baráka nebude čerpání dotací z EU ohroženo, jak tvrdí ministerstvo.

Téměř 85 procent vodárenské infrastruktury v ČR vlastní města a obce, které mají, ať už přímo nebo zprostředkovaně přes své vodárenské společnosti, konečné slovo při stanovování cen vody. Tuto možnost by po případné centralizaci regulace ztratily.

"Upozorňujeme, že předkladatel zaměnil chronologii kroků a navrhuje, kdo bude obor regulovat, aniž by bylo před tím rozhodnuto, jakých kvantitativních a kvalitativních cílů se má změnou regulace dosáhnout," uvedl předseda představenstva SOVAK František Barák. Návrhu podle něj měla předcházet analýza cílů a přínosů pro města a obce a spotřebitele. Opačný postup považuje za nesmyslný. Obchází prý legislativní pravidla vlády a obecné zásady hodnocení dopadu regulace (RIA).

Návrh čeká na projednání ve vládě. Členové SOVAK zásobují pitnou vodou více než devět milionů obyvatel, odvádějí a čistí odpadní vody pro osm milionů obyvatel ČR.

,