Vodárny chtějí zpoplatnit část dešťové vody, která steče ze silnic a železnic (ilustrační foto).

Vodárny chtějí zpoplatnit část dešťové vody, která steče ze silnic a železnic (ilustrační foto). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vodárny chtějí zpoplatnit déšť. Vodu to zlevní až o třetinu, slibují

  • 437
Sdružení vodovodů a kanalizací přišlo s netradičním návrhem, jak zkrotit neustálý růst cen vodného a stočného. Chce zdanit déšť, který dopadne na část silnic, železnic i zahrad. Vodárny slibují zlevnění vody. Plán sdružení ovšem zatím nenachází příliš pochopení u ministerských úředníků.

Podle tohoto plánu by měli platit za čištění vod i například majitelé silnic, železnic, případně dalších ploch. Dosud totiž zákon o vodovodech a kanalizacích vyjímá z plateb za čištění například právě komunikace nebo i zahrady u rodinných domů.

"Odstranění výjimek zlevní výrazně, až o třetinu, stočné u většiny obyvatel, především těch, kteří bydlí ve velkých bytových domech a v panelových sídlištích, a u průmyslových klientů," argumentuje šéf Sdružení vodovodů a kanalizací (Sovak) František Barák.

V praxi by tak účty za vodu klesly zhruba o šestinu, což by mohlo znamenat více než deset korun za jeden kubík. Dosud každoročně rostou tempem pěti až sedmi procent, v lednu podle Českého statistického úřadu činila průměrná cena za kubík vody 79 korun.

Vodárny argumentují tím, že musí v čistírnách upravovat vodu, za kterou jim nikdo nezaplatí. Náklady tak hradí lidé ve stočném, což považuje Barák za nehoráznost. Podle něho jde o půl miliardy korun, které platí odběratelé za stočné zcela zbytečně.

Ministerstvo zrušení výjimek odmítlo

Tyto peníze by však ve svých rozpočtech musely najít Správa železniční dopravní cesty, města či Ředitelství silnic a dálnic. Ti všichni takovou možnost odmítají. Objem, který by se platil, by vycházel z průměrného úhrnu srážek na metr čtvereční, mělo by jít o 0,6 metru krychlového na jeden metr čtvereční plochy.

Vzhledem ke klesající spotřebě pitné vody postupně stoupá podíl srážkových vod na čističkách. Ministerstvo zemědělství, které připravuje nový zákon o vodovodech a kanalizacích, však zrušení výjimek odmítlo.

"Po našem vyčíslení dopadů a z důvodu, že by provozovatelé museli uzavřít nové smlouvy téměř se všemi odběrateli, jsme návrh do novely nezahrnuli. Uzavírání nových smluv by bylo nutné, aby nemohlo docházet ke skrytému navýšení cen, jak to někteří provozovatelé dělali v případech zavedení dvousložkové ceny. Navíc tento návrh by citelně zatížil zejména rozpočty obcí a krajů," vysvětlil mluvčí úřadu Jan Žáček.

Při prudkých deštích čističky nestíhají

Podle Baráka by poplatky měly vést i k lepšímu hospodaření s dešťovou vodou a voda se například bude více vsakovat do terénu. To by mělo i zlepšit zásoby podzemních vod. "Současně dojde k omezení potřeby rekonstrukcí stokové sítě a čistíren odpadních vod, což dosud jednoznačně vede ke zvyšování ceny stočného," dodal Barák. Napojení srážkové vody na kanalizace vede i k problémům, že čistírny nestíhají v případě intenzivních srážek čistit vodu, která potrubím dorazí.

Opatření by se týkalo i majitelů zahrad u rodinných domů, ti zatím nemusí za vodu stékající z jejich pozemků do veřejné kanalizace také nic platit. Jde o vodu, která se dá využívat například na zavlažování a nemusí odtékat do čističek. Ve výjimce jsou zahrnuty například i zoologické zahrady.

Podle Ondřeje Beneše, technického ředitele firmy Veolia Voda, je dobré řešení v Německu, kde například vodu ze silnic ve městech obvykle nesvádějí kanály do kanalizace a následně do čistíren. Současně však může takovým omezením průtoku vody dojít k problému, kdy nebude v kanalizaci dostatečný objem vody, který umožní efektivní čištění a odtékání do čističky.