Vodovod pomohl podvodníkovi k desítkám milionů

  • 3
Ve vazbě skončil jeden ze zaměstnanců Severočeské vodárenské společnosti. Firmu údajně připravil o několik desítek milionů korun. Za vysávání peněz hrozí muži až dvanáct let vězení.

"Vazebně je stíhaný jeden muž za převody peněz z konta společnosti na další konta. Peníze následně používal na zřizování kapitálových životních pojistek," potvrdila liberecká státní zástupkyně Romana Strnadová, která se případem zabývá.

Ředitel vodárenské František Pácalt, který trestní oznámení za firmu podával nechce k nesrovnalostem v účtech více sdělit. "Podali jsme trestní oznámení a objednali si forenzní audit. Dostaneme jej koncem měsíce a pak budeme vědět, co se přesně stalo," uvedl Pácalt.

"Zatím jsme jen informovali akcionáře. Další kroky budeme asi muset udělat, jaké budou, je zatím předčasné říkat," uvedl člen dozorčí rady a starosta Loun Jan Kerner.

Místopředseda dozorčí rady Václav Pucherna potvrdil, že manipulace s penězi byla tak šikovně provedená, že jí neodhalily ani předchozí audity.

"Rozhodně se problémy našeho spolumajitele nepromítnou do konečné ceny vody," slibuje mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová.

Dění ve firmě má přímý vliv na život obyvatel. Severočeská vodárenská je totiž majitelem vodovodního řadu a kanalizačních sítí v Ústeckém a Libereckém kraji.

Více než jednomu milionu lidí proudí jejich prostřednictvím voda a téměř devět set tisíc lidí je napojených na kanalizaci. Svá zařízení o celkové hodnotě přes dvanáct miliard korun pronajímá firma Severočeským vodovodům a kanalizacím, které zároveň téměř z poloviny vlastní.

O akcie vodárenské společnosti se dělí 452 měst a obcí, jednu s mimořádnými právy vlastní Fond národního majetku. Podle zdrojů ze společnost přispěla k odhalení machinací i půlmilionová pokuta od ústeckého finančního ředitelství za přehnané nájemné.

ČEHO SE OBVINĚNÝ PODLE POLICIE DOPUSTIL

Jako ekonom společnosti pověřený vykonáváním správy termínovaných vkladů na účtech společnosti převedl v dubnu 2002 z účtu společnosti vedeného u liberecké pobočky Komerční banky na účet s termínovaným vkladem společnosti SVS částku ve výši 22 milionů korun. Z tohoto účtu pak o tři dny později převedl necelých 11 milionů korun na vlastní účet vedený u Komerční banky.

Stejně si počínal i v červenci 2002, kdy na účet s termínovaným vkladem společnosti převedl 40 milionů korun a ještě týž den na svoje konto přesunul částku 36 milionů.

V průběhu vyšetřování bylo zjištěno, že část finančních prostředků (necelých 23 mil. korun) obviněný uložil na kapitálové životní pojištění u Komerční pojiťovny. Do žádosti o uzavření tohoto pojištění uvedl nepravdivé údaje o výši svých příjmů. Chtěl tak zakrýt skutečnost, že finanční prostředky pochází z jeho předchozí trestné činnosti.

Zároveň policie zjistila, že v období od dubna do září letošního roku převedl z účtů kapitálového pojištění 15 milionů korun na účet společnosti, kterou spolu se svým bratrem založil v březnu 2003.