Volný software útočí na Office

P r a h a - Devět z deseti používaných kancelářských počítačových programů nese logo největší softwarové firmy Microsoft. S tímto nepříznivým poměrem se ovšem menší producenti nechtějí smířit a snaží se z celkového koláče ukrojit větší díl: díky konkurenčnímu boji lze získat textové nebo tabulkové editory s většinou funkcí dokonce zdarma. A zájem uživatelů o takové nabídky není malý.

Tuzemský Software602 zaznamenal od února, kdy nabídl balík svých programů pro kancelář 602Pro PC Suite zadarmo, už sto deset tisíc registrovaných uživatelů.

"Registrace neochabují, denně přidělujeme asi 700 nových licencí. Přitom neděláme žádnou velkou marketingovou kampaň, vše zatím běží samo - lidé se o nabídce dozvědí, přesvědčí se a programy si nainstalují.

K tomu, aby měli legální software, jim to často postačí," říká generální ředitel Software602 Richard Kaucký.

Podle Kauckého míří firma se svou nabídkou především na střední a malé podniky, které nyní  tvoří zhruba polovinu klientů Software602. Například stotisícím registrovaným uživatelem se stala pražská Chirana.

"Finance hrají velkou roli, ale kdyby to nebyl odpovídající produkt, asi by peníze nerozhodovaly. Microsoft Office je však pro běžnou kancelářskou práci ve většině českých podniků předimenzovaný. A pokud chce mít firma software legálně, a ne si koupit jednu licenci Office a tu pak nainstalovat na všechny počítače, je tohle výhodná cesta," říká Aleš Pekárek z ekonomického oddělení Chirany.

Vedle 602Pro je na internetu volně k dispozici i StarOffice od firmy Sun Microsystems, který si celosvětově zaregistrovaly už tři miliony lidí.

Podrobnosti o českém trhu Sun nemá, jeho handicapem je však absence české verze, která je zejména pro menší firmy klíčová.

"Čeština byla při volbě 602Pro PC Suite velmi důležitá. Třeba mistrová ve výrobě se bez ní neobejde," říká Marek Petrželka, správce sítě uherskohradišťské Otmy, která se pro Software602 nedávno rozhodla.

I příznivci StarOffice by se časem měli českého jazyka dočkat. "Česká verze se připravuje, ale termín uvolnění pro tuzemský trh zatím neznáme," sdělil Zdeněk Pilz ze Sun Microsystems.

Pokud je základní verze programového vybavení zdarma, snaží se jeho výrobce získat peníze od zákazníků za doplňkové výrobky nebo služby. U Software602 je třeba nutné připlatit si za překladové slovníky či kontrolu pravopisu.

Podobně je tomu i u Sunu. "Je to marketingový motor, který přináší klienty. Základ je volně k dispozici, aby se zájemce podíval, co prodáváme, a další části si může přikoupit," říká Kaucký.

S doplňkovými nákupy však klienti zatím spíše váhají. "My jsme měli štěstí, že jsme byli jubilejní uživatel a dostali jsme zadarmo i rozšířené vybavení. Pokud však budeme jednou počet licencí rozšiřovat, určitě nepořídíme slovníky a další věci pro všechny," tvrdí Pekárek.

"Bez slovníků se asi obejdeme. Zkušení uživatelé, kteří by je upotřebili, u nás stejně pracují s jiným softwarem," dodává Petrželka.

Software602 však předpokládá, že se zájemci postupně osmělí. "Finanční efekt celé akce by se měl projevit teprve v příštím roce, až vzroste důvěra v náš software i v celou firmu. Část výnosů jsme teď obětovali získávání nových zákazníků," říká Kaucký.

Sun zase sází na portálovou verzi StarOffice. "Ta umožní využívat jeho programy v prostředí běžného internetového prohlížeče, bez instalace programů  na vlastní počítač, obdobně, jako jsou dnes používány některé e-mailové služby typu email.cz," tvrdí Pilz.

Stejně jako u poštovních služeb by pak mohli uživatelé pracovat se svými dokumenty odkudkoliv, kde by měli přístup k internetu.

Microsoft akce jeho konkurentů příliš neznepokojují. "U softwaru zdarma je problém určit, jaká část je opravdu využívána. Registrací mohou být tisíce, ale je otázka, co s programy  uživatelé udělali po instalaci. Tvrdíme, že Office běží na více než 90 procentech počítačů, jak legálně, tak i nelegálně," míní Jozef Belvončík z české pobočky Microsoftu.

"Obecně je náš tržní podíl tak výrazný, že pro nás představuje problém spíše pirátství," dodává.