Billa v Dejvicích zavřela kvůli plánovené rekonstrukci budovy ČVUT. | foto: Jan Brož, MF DNES

Vraťte nám Billu, žádají "peticí" studenti ČVUT. U školy si nenakoupí

  • 164
Trh je přesycený obchodními řetězci, občas se však na mapě supermarketů najdou "bílá místa", kde nějaký zrovna chybí. Jedno takové místo je v Praze - Dejvicích, kde Billa musela zavřít. Studenti žádají v petici její návrat.

"Tam se nesvítí, oni snad zavřeli," podivovala se skupinka mladých lidí v pondělí večer před bývalou prodejnou Billa v Praze-Dejvicích na ulici Jugoslávských partyzánů. Ta ukončila svůj provoz již více než před měsícem a i po této době přicházejí zákazníci.

Prodejna však chybí nejen občasným kolemjdoucím, ale i obyvatelům okolních domů a studentských kolejí, kteří tam chodili nakupovat pravidelně. Na dveřích obchodu se dokonce objevila petice "Vraťte nám Billu". Ta je sice míněna jako recese, autoři však reálné následky uzavření prodejny vystihli poměrně přesně. Okolní obchody buď mají výrazně užší sortiment, nebo jsou daleko.

I přes husté pokrytí Česka potravinovými řetězci tak dokonce i v Praze vznikají místa pro další expanzi. Blízký Albert i večerky se co do plochy nemohou se zavřenou Billou srovnávat a mají také kratší otvírací dobu. I když například nedaleká prodejna potravin Eso Market prodloužila provoz o hodinu do osmi večer, Billa byla oblíbená u studentů i proto, že se zavírala až o půlnoci. I proto tam dojížděli i obyvatelé vzdálenějších částí Prahy, kteří nestihli nakoupit v blízkosti svého domova.

Vzdálenější Kaufland má sice výrazně širší nabídku i delší otvírací dobu, velkoformátový hypermarket je však uzpůsoben na větší a dlouhodobější nákupy, a ne na rychlé denní dozásobení.

Jeden z nejsilnějších obchodů řetězce

Zaniklá Billa fungovala v prostorách Mensy ČVUT sedm let, ještě před ní tu prodávala Delvita – dejvická prodejna patřila kvůli své výhodné lokalitě k nejvýkonnějším obchodům řetězce. Billa proto z prostor neodešla dobrovolně. ČVUT řetězci neprodloužilo smlouvu, protože plánuje rekonstrukci budovy a poté chce prostory využívat pro vlastní potřebu.

"Důvodem ukončení nájemní smlouvy s Billou je rekonstrukce objektu pro Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT," uvedla za univerzitu Andrea Vondráková.

Petice studentů za znovuotevření Billy.

Odborníci na maloobchodní trh přitom upozorňují na neustále rostoucí zahušťování obchodní sítě v Česku. Podle údajů společnosti Incoma GfK přibývá především hypermarketů, kterých za poslední dva roky vzniklo 23. Mezi nimi byly překvapivě i prodejny Intersparu, který se záhy nato z Česka stáhl. Celkově pak ke konci minulého roku dosáhla prodejní plocha hypermarketů 1,3 milionu metrů čtverečních. (o odchodu Sparu čtěte zde)

Podle Františka Diviše z Incoma GfK se přesto rozvoj hypermarketů zpomalil a další prostor vidí právě u menších supermarketů, jako byla právě dejvická Billa.
"Zdá se, že se v blízké budoucnosti bude expanze potravinářských řetězců týkat spíše menších formátů, tedy supermarketů a diskontních řetězců, které mají k expanzi přece jen výraznější potenciál v podobě menších měst a volných míst v husté zástavbě větších městských celků," říká Diviš. Podle něj se část spotřebitelů začíná od velkoformátových prodejen odvracet a místo týdenních velkonákupů preferují častější návštěvy v menších prodejnách.

Mezera v síti vzniklá po uzavření dejvické prodejny Billa však zřejmě zůstane. "O otevření nového supermarketu v této lokalitě zatím neuvažujeme," uvedla ředitelka marketingu řetězce Simona Breen.

To je dobrá zpráva především pro zmíněné večerky i řetězec Albert, kterým přibylo zákazníků. "Můžeme potvrdit nárůst počtu zákazníků. Tomu jsme přizpůsobili také naši nabídku, a to zejména v segmentu čerstvého zboží – pečiva, ovoce a zeleniny a masných výrobků – tak, aby byl k dispozici dostatek zboží po celý den," uvedla mluvčí řetězce Judita Urbánková.