daně

daně | foto: MAFRA

Výběr daní z majetku je pro stát nejdražší. Vznikají velké nedoplatky

  • 88
Česko patří k zemím, kde je výnos z majetkových daní v porovnání s ostatními daněmi velmi nízký. Navíc vznikají vysoké nedoplatky. Ty jen v roce 2014 dosahovaly 3,4 miliardy Kč. Na získání každých 25 korun z těchto daní musí stát vynaložit jednu korunu. Výběr ostatních daní je výrazně efektivnější, informoval ve své zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Finanční správa v letech 2012 až 2014 spravovala majetkové daně bez zásadních pochybení, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Nicméně u majetkových daní má správce daně problém s nedoplatky. Týkají se daně z nemovitých věcí, daně z nabytí nemovitých věcí, daně dědické a daně darovací.

V tomto období vybraly finanční úřady na majetkových daních 59 miliard korun. Jen v roce 2014 z nich inkasovaly 19,3 miliardy korun, ale nedoplatky dosáhly 3,4 miliardy korun. Černým Petrem majetkových daní je daň z nabytí nemovitých věcí, kde jsou nedoplatky nejvyšší. Z 9,3 miliard vybraných v témže roce to byly 2,3 miliardy.

Podle NKÚ vymáhání nedoplatků z majetkových daní významně ovlivňuje vysoký počet bagatelních nedoplatků do pěti tisíc korun. Na konci roku 2014 kontrolované finanční úřady evidovaly přes 105 tisíc nedoplatků, ze kterých více než tři čtvrtiny tvořily právě bagatelní nedoplatky.

„Jejich vymáhání bude problémem i do budoucna, protože Generální finanční ředitelství od listopadu 2015 prodloužilo lhůtu pro jejich vymáhání. V krajních případech je tak úřady mohou začít vymáhat až 33 měsíců poté, co vznikly,“ uvedl úřad.

Příjmy z majetkových daní představovaly v roce 2013 podle OECD 1,38 procenta příjmů ze všech vybraných daní. Ve srovnání s 21 státy Evropské unie je v České republice podíl příjmů z majetkových daní na celkových vybraných daních druhý nejnižší. Výnos státu z majetkových daní se výrazně nezměnil ani po legislativních změnách účinných od roku 2014.