Výběr slunečních brýlí je věda

  • 19
UV filtr na slunečních brýlích je nezbytnost. Ne každé brýle však tento základní požadavek splňují. Jak prokázal loňský červnový test slunečních brýlí redakce MF DNES, brýle ze stánků jsou v tomto směru značným rizikem.

ČTĚTE TAKÉ:
Vyhrajte nad slunečními paprsky
Co musíte vědět o opalovacích krémech

Spolehlivější je kupovat brýle u optiků či v kamenných obchodech než ve stáncích, kde někdy brýle, ačkoli mají nálepku zdůrazňující UV filtr, tuto ochranu vůbec neposkytují.

"Pokud si takové brýle bez UV filtru koupíte, je to horší, než kdybyste nenosili vůbec žádné. Oční duhovka se pod tmavými brýlemi více otevře a do očí proniká větší množství škodlivých slunečních paprsků. Jestliže takové brýle nemají UV filtr, oči se mohou poškodit," vysvětluje prezident Společenstva českých optiků a optometristů Josef Szarvas.

Barva
UV filtr nesouvisí s barvou brýlí; tedy neplatí, že čím tmavší skla, tím účinnější ochrana. Je dobré se vyvarovat módních barev - oranžové, červené, růžové.

Tyto odstíny oko spíš iritují, a navíc okolí barevně zkreslují, což je nebezpečné zvláště pro řidiče. Pro každodenní nošení je ideální šedozelená nebo šedá barva brýlových čoček.

Tvar
Brýle musí příjemně sedět, nesmí za ně svítit. Měly by být tvarovány tak, aby co nejvíce zabraňovaly průniku světla zepředu. Brýle mají být trochu anatomicky prohnuté, aby do nich nesvítilo zezadu a neodráželo se světlo zpět do očí, je-li slunce v zádech. Tomu může zabránit i antireflexní vrstva nanesená na vnitřní straně brýlových čoček.

Kategorie
Na slunečních brýlích se často objevuje číselné označení kategorie. Tato hodnota značí světelné podmínky, pro něž jsou konkrétní brýle vhodné a za nichž je jejich používání bezpečné.

Nejsvětlejší je kategorie 0, která propouští 80 až 100 procent viditelného záření a je vhodná pro řízení automobilu v noci. Kategorie 1 propouští 43 až 80 procent viditelného záření. V tomto případě nejde o sluneční brýle, ale o brýle určené pro každodenní běžné nošení (nikoli však pro celodenní práci v místnosti).

Středně tmavý filtr je označen kategorií číslo 2. Jsou jím vybaveny městské sluneční brýle. Propouští 18 až 43 procent záření. U kategorie 3 jde o klasické sluneční brýle do přírodních podmínek mírného klimatického pásu. Kategorie 4 propouští jen 3 až 8 procent viditelného záření. Brýle jsou určeny na hory, k moři, do pouště.


Témata: Test iDNES.cz