Šťastný výherce mohl platit daň z výhry. Pro vládu však byla příliš adminsitrativně náročná (ilustrační foto)

Šťastný výherce mohl platit daň z výhry. Pro vládu však byla příliš adminsitrativně náročná (ilustrační foto) | foto: AP

Šťastný výherce 400 milionů mohl platit daň, vláda ji před časem zavrhla

  • 102
Nedělní rekordní čtyřsetmilionová výhra ve sportce nemusela být pro šťastného sázejícího tak vysoká. Vyhnul se totiž patnáctiprocentní dani z výhry, která hrozila ještě loni v červenci. Tehdy Nečasova vláda projednávala, zda by nešlo výhry v loteriích zdanit.

V případě, že by daň z výhry platila, musel by výherce například 400 milionů ve Sportce vyhranou sumu uvést v daňovém přiznání a zdanit ji 15 procenty. Zbylo by mu tedy 340 milionů. "Zvýšení příjmů do státního rozpočtu lze dosáhnout jinými, méně náročnými způsoby," konstatovalo v analýze ministerstvo financí, které zdanění nedoporučilo.

"Všech výher jen ve Sportce bylo od začátku roku 9 735 476, tedy téměř tolik výher, jako je obyvatel Česka. Nejmenší položka činila 64 korun," konstatuje Václav Friedmann, mluvčí společnosti Sazka sázková kancelář.

Aby bylo možné kontrolovat daňová přiznání, musela by se vytvořit centrální databáze hráčů a sázejících, do které by museli osobní data dodávat všichni provozovatelé loterií na území Česka. Ti by navíc od každého hráče/sázejícího museli sbírat citlivé individuální údaje. To by se muselo dít i u automatů a kasin.

Jenom samá negativa

Ministerstvo zvažovalo danit výhry až od určitého limitu. V analýze však dospělo k závěru, že je to příliš náročný postup. "V rámci takto omezeného základu daně by nebylo realistické očekávat vysoký fiskální přínos," uvádějí ministerští analytici.

Druhou možností bylo zdanit výhry srážkovou daní přímo u provozovatele. Ale tady zase našlo ministerstvo problém se stanovením základu daně. U technických her, které mají několik cyklů, se totiž musí do hry vkládat stále nové a nové sázky a jen některé přinášejí výhru. Pro daňový úřad by bylo obtížné monitorovat, jaké náklady na výhru hráč vynaložil.

A nastavit srážkovou daň jen u číselných loterií, kde tento problém není, by bylo vůči ostatnímu hazardu diskriminační. Navíc ministerstvo konstatuje, že by zdanění výher vedlo k rozvoji černých heren a "daleko masivnější účasti na sázkových hrách provozovaných v síti internet subjekty, které je provozují nelegálně".

O zážitky s výhrou se podělí Klub splněných snů

Vážně se myšlenkou danění začalo ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP 09) zabývat v roce 2008 v rámci "škrtání výjimek". Toto tažení však nakonec skončilo jen několika zrušenými daňovými kličkami a zdanění výher z loterií padlo.

"Zdanit výhry se dříve snažili na Slovensku. Upustili od toho. Ukázalo se, že jakékoli omezení vede k dramatickému poklesu zájmu o oficiální hry a loterie. A tím na tom tratí i stát," komentoval návrh Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek.

Ve sportce lidé od začátku roku vsadili 4,17 miliardy a získali výhry za 2,2 miliardy. Povzbuzovat lidi k sázení chce Sazka zřejmě od začátku roku 2014 novým projektem s pracovním názvem Klub splněných snů.

Chce spolupracovat s výherci nižších, šesti- či sedmimístných výher a jejich příběhy (například co s výhrou udělají a podobně) sdílet třeba na sociálních sítích. "Nepředpokládáme, že by výherci velkých částek souhlasili se zveřejněním," říká mluvčí Sazky Friedmann.