Vánoční hostina může být levnější díky cenám vepřového.

Vánoční hostina může být levnější díky cenám vepřového. | foto: Archiv MF DNES

Ceny vepřového se propadly. Vánoční hostina může být levnější

  • 82
Spotřeba i cena vepřového masa ke konci roku obvykle roste. V současnosti jsou však kvůli přebytku na trhu výkupní ceny na nejnižší úrovni od roku 2010. Spotřebitelé mohou za vánoční nákupy ušetřit, zemědělci se ale obávají dalšího úbytku tuzemských chovů.

Většina českých domácností si v souladu s tradicí dá k slavnostní večeři kapra a část lidí se během Štědrého dne i postí, okolo vánočních svátků si však dopřávají masa v hojném množství. Spotřeba vepřového a s tím i jeho cena proto v posledních týdnech roku obvykle roste.

Letos by však milovníci řízků, pečínek a bůčků mohli ušetřit. Vepřového je v Evropě nadbytek, výkupní ceny jsou na nejnižší úrovni od roku 2010 a nic nenasvědčuje tomu, že by měly v následujících týdnech začít růst. Důvodem jsou ruské sankce na dovoz potravin, kvůli kterým panuje na evropských trzích přetlak.

„Ceny se vyvíjí podle toho, jestli jsou uzavřeny kontrakty mezi globálními hráči, tedy v našem případě mezi Evropou a Ruskem. Když se kontrakt uzavře, tak jde cena nahoru. Když se však kontrakt zastaví, tak je na trhu masa přebytek. Jelikož teď dlouhodobě není šance na uzavření kontraktu, tak v Evropě jsou plné sklady mraženého masa,“ říká Jan Hanuš, generální ředitel Kosteleckých uzenin. Ty jsou součástí skupiny Agrofert, ke které patří i vydavatelství Mafra a iDNES.cz. 

Leden přinese další prostor pro zlevnění

Nic navíc nenasvědčuje tomu, že by se trend měl změnit. Výkupní ceny masa jsou v průběhu roku obvykle na nejvyšší úrovni v září, kdy vrcholí příprava na vánoční prodeje. Letos se však ceny zlomily už v červenci, kdy dosáhly hladiny 37 korun za kilo živé váhy a od té doby strmě padají až na současných 29,50 koruny. To je hluboko pod úrovní minulých let. Počátkem každého roku vepřové obvykle dále zlevňuje s tím, jak řada domácností po Vánocích šetří. Část spotřebitelů se také snaží dodržet novoroční předsevzetí o hubnutí a zdravém životním stylu a spotřeba i ceny klesají.

Propad cen se postupně projevuje i v prodejnách, pokud si však obchodníci nevylepšují marže. Podle posledních dostupných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z letošního října většina vepřových produktů meziročně zlevnila. Kilo bůčku nebo vepřové plece stálo v průměru o tři koruny méně než před rokem. Aktuálně je pak v řetězcích k dostání třeba vepřová kýta bez kosti za 115 korun za kilo, což je o pět korun méně, než kolik v říjnu zaznamenal ČSÚ.

Pro chovatele jsou současné ceny ztrátové

Co je dobrá zpráva pro spotřebitele, není však dobrá zpráva pro chovatele prasat. Současné ceny jsou pro ně pod hranicí rentability. „Náklady nám vychází na 31 korun na kilo živé váhy,“ vypočítává Josef Kučera z Farmy Staré Město. Tomu se ještě daří maso udat do Kosteleckých uzenin za 31,50 korun. „Abychom udrželi farmy, od kterých vykupujeme, v životaschopném stavu, tak je přeplácíme. To nás ale měsíčně stojí deset milionů korun,“ dodává Hanuš.

Chovatelé se tak obávají, že pokud situace potrvá dlouho, povede to k dalšímu úbytku tuzemských chovů a propadu domácí produkce vepřového. Ta loni po letech propadu mírně narostla na 302 tisíc tun živé váhy. Česká republika je tak v produkci vepřového soběstačná jen z 58 procent.

Podpořit tuzemské chovatele se pokouší Ministerstvo zemědělství. Resort minulý týden například oznámil, že navýší prostředky určené na prevenci nákaz u prasat a drůbeže o 300 milionů korun. V takzvaném Nákazovém fondu je tak pro letošek téměř miliarda korun. Podle chovatelů jim to však pomůže od hrozících ztrát jen v minimální míře.