Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vymahači dluhů si chtěli seškrtat žraločí poplatky, úřad to zatrhl

  • 30
Ženě se nahromadily dluhy kolem deseti tisíc korun, vymahači po ní ale chtěli dvojnásobek. Na podobně nehorázné poplatky si stěžují desítky lidí. Jejich počet přibývá. Asociace inkasních agentur chtěla náklady sama seškrtat. Narazila ale u antimonopolního úřadu.

Ve zmíněném případě poplatky dosahovaly 100 procent dlužné částky. V dalším případě mimosoudního vymáhání pohledávky dlužná částka kvůli poplatkům a sankcím vyšplhala ze 37 na 57 tisíc, do kapsy tedy agentuře mířily desetitisíce.

„Bohužel stížností na podobné praktiky přibývá, letos je jich víc než v předchozích letech,“ popsala stav mluvčí Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková. Proto asociace, která sdružuje 25 agentur vymáhajících dluhy a pokrývajících 80 procent trhu, vydala etický kodex, kterým chtěla vysoké poplatky přistřihnout. Za férové by se považovaly odměny někde kolem deseti procent, ale rozhodně ne provize ve výši dvojnásobku jako v uvedeném případě.

Ve snaze omezit lichvářské poplatky však asociace narazila u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten kodex vyhodnotil v podstatě jako kartelovou dohodu, která by ovlivnila cenotvorbu na celém trhu dobývání pohledávek.

Zákon leží v šuplíku dva roky

„Úřad poukázal na protisoutěžní dopady ustanovení Etického kodexu Asociace o odměňování inkasních agentur a doporučil Asociaci příslušné ustanovení odstranit,“ uvedl ÚOHS ve výroční zprávě za loňský rok. Případ se uzavřel letos. Asociace na doporučení úřadu kodex odstranila a ve své snaze o zastropování poplatků pokračuje legislativní cestou.

Poplatky chce omezit zákonem, který leží od letošního května leží na ministerstvu spravedlnosti. Resort si nicméně nemyslí, že je zapotřebí připravit samostatný zákon o inkasní činnosti. „Domníváme se, že činnost inkasních agentur lze regulovat či postihovat i s pomocí jiných nástrojů, než je vytvoření samostatného zákona. Je otázkou, zda činnost a povaha inkasních agentur je natolik specifická, aby vyžadovala vlastní zákonnou úpravu,“ uvedla Adriana Kocmanová z tiskového odboru. Špatnou pověst vymahačů spíš ministerstvo přikládá neinformovanosti dlužníků. „Na zadluženost v České republice lze spíše primárně reagovat osvětou případných dlužníků,“ dodala mluvčí.

Navazující vyhláška k zákonu navrhuje snížit poplatky v míře, která je odstupňována podle výše dluhů.

Například u tisícikorunového dluhu by podle dříve zveřejněných informací mohlo jít agentuře do kapsy maximálně 300 korun, u pohledávky do 5 tisíc korun maximálně 600 korun a u dluhů do deseti tisíc by neměla odměna přesahovat 900 korun. V podobných mantinelech se pohybovalo i doporučení v etickém kodexu, který už neplatí. U vyšších, statisícových dluhů, odměnu tvoří pevná část (většinou několik málo tisíc) a část odvozená v procentech z částky nad určitou hranici.

„Výši poplatků nemůžeme komentovat. V budoucnu ještě očekáváme diskusi k tomuto tématu,“ říká však mluvčí asociace Tatýrková. Za loňský rok inkasní agentury spravovaly 1,6 milionů kusů pohledávek v objemu 22,4 miliard korun. Průměrná pohledávka činila 13 797 Kč. Vráceno věřitelům bylo více než 6,7 miliardy.