Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Euro už před dovolenou nezlevní. Řidiči ušetří na naftě v Rakousku

  • 30
Se směnou korun za pár stovek eur na dovolenou se letos nevyplatí taktizovat. Výkyvy kurzu se nečekají a je tedy možné nakoupit na poslední chvíli. Dolar však může zdražit. Ušetřit se dá především při cestách autem chytrým tankováním. Nafta v Rakousku je levnější než v Česku.

Koruna k euru poslední dva měsíce kolísá mezi 27,20 a 27,50 koruny a podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka se ani o prázdninách nečekají žádné dramatické výkyvy. S výměnou korun na eura není důvod spěchat, nákupem v tuto chvíli lidé ušetří jen drobné.

„Nečekám žádný silný trend ani jedním směrem. Aktuálně dochází k výkyvu kurzu směrem dolů, čehož lze využít a nákupem eur něco málo ušetřit. Ani během prázdnin by ale změny u kurzu neměly být velké,“ předpokládá Vlk.

U dolaru však vidí riziko, že během příštích měsíců zdraží. Dolar za poslední tři týdny zlevnil o korunu na 24,22 Kč. „V tomto období čekám jeho posílení, takže jako výhodnější vypadá nákup za současný kurz,“ dodal.

Koruna se totiž odvíjí od vývoje eura k dolaru a v tomto ohledu se čeká, že euro oslabí. Americká ekonomika totiž nabírá na tempu. Koruně i euru pomáhaly i rostoucí výnosy u německých dluhopisů, tento efekt byl ale krátkodobý.

Dotankovat se vyplatí v Rakousku

Lidé, kteří pojedou do ciziny na dovolenou autem, mnohem více ušetří, pokud chytře natankují. Například při cestách do Itálie se vyplatí dotankovat v Rakousku, kde je nafta dokonce levnější než v ČR.

Litr nafty v Rakousku stál 8. června podle dat Evropské komise 32,59 koruny, v Česku byl téměř o padesát haléřů dražší. Benzin byl v Rakousku naopak asi o dvě koruny na litr dražší, stále však výrazně levnější než v Itálii (44,1 koruny).

Srovnání cen pohonných hmot v EU.

Tankovat v Rakousku se vyplatí i při cestě do Chorvatska. Ale také Slovinsko je levnější než oblíbená dovolenková destinace.

„Ve Slovinsku si sice oproti ČR řidiči připlatí 1,40 koruny za litr, ale oproti Chorvatsku stále ušetří 20 haléřů na každém litru. Shrnuto – zatím se vyplatí tankovat hlavně v Rakousku a doplnit nádrž ve Slovinsku,“ uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Pokud si řidiči nebudou zajíždět, spotřebují na cestě do chorvatského Splitu z Prahy při průměrné spotřebě sedm litrů na sto kilometrů zhruba 150 litrů nafty nebo benzinu. Bez dalších poplatků, například za dálnice, utratít za pohonné hmoty přes pět tisíc korun.

Tankování v Chorvatsku se však řidiči stejně nejspíš nevyhnou, pokud nejedou do některého z letovisek na severu země nebo nemají nadprůměrně velkou nádrž a nízkou spotřebu. Litr benzinu v Chorvatsku stojí 37,45 koruny a litr nafty 34,56 korun, vyplývá z dat EK, které srovnávala Axigon.