Dvacetikoruny a padesátníky.

Dvacetikoruny a padesátníky. | foto: pro iDNES.cz

Výměna padesátníků a dvacetikorun končí. ČNB vynesou 300 milionů

  • 117
Na konci srpna skončí lhůta k výměně neplatných padesátníků a papírových dvacetikorun. Lidé jich mají doma téměř za tři sta milionů korun. Hodnotu těchto peněz si Česká národní banka připíše do výnosů. Dalším ziskem pro ni bude prodej hliníku z mincí.

"Hlavně mi je tam nevysypávejte!" varuje mě pokladní v sídle České národní banky, jen co jsem řekla, že si jdu vyměnit padesátníky a vyndala mírně naducanou kapsičku na peníze.

Její hlas mi prozradil, že se našlo již hodně zákazníků, kteří své drobné na výměnu v dobré víře vysypali do posunovacího vozíku pod přepážkou a pokladní musela hliníkové drobečky vylovit a přesunout do počítačky mincí.

Moje hromádka padesátníků, za čtyři měsíce již bezcenných, byla vlastně podprůměrná. Podle statistik ČNB připadalo loni koncem roku na každého obyvatele zhruba 35 padesátníků. Po prohledání čtyřčlenné domácnosti a hlavně pokladniček syna, jsem jich objevila 87. Osm kousků ještě přivezla babička.

Platidla na výměnu

Desetníky a dvacetníky Výměna skončila 31. října 2009. V oběhu jich zůstala skoro miliarda kusů zhruba za 150 milionů korun.

Padesátníky Výměna končí 31. srpna 2014. V oběhu jich zůstává 366 milionů kusů v hodnotě 183 milionů Kč.

Papírové dvacetikoruny Výměna končí 31. srpna 2014. V oběhu jich zatím je 5,2 milionu kusů za 104 milionů Kč.

Papírové padesátikoruny Výměna končí 31. března 2017. V oběhu jich zatím koluje 11,8 milionu kusů za 588 milionů Kč.

K získání 47 korun v jiných mincích (jeden padesátník mně zbyl na otvírání zavařovaček) jsem musela podniknout cestu do jedné z poboček národní banky a zaplatit cestu tam a zpět. Žádná láce. To také vysvětluje, proč jsem při inspekci pokladniček našla již propadlých 108 desetníků a 130 dvacetníků. Drobné, které se do ČNB nevrátí, si banka připíše do svých výnosů, a tedy i zisku. I když o něj centrální bance, mající na starosti hlavně ceny a kurz, nejde.

Výnosy národní banky letos mírně vyrostou i díky papírovým dvacetikorunám. Těm, stejně jako padesátihaléřům, na konci srpna vyprší lhůta na výměnu.

Ke konci loňského roku oficiálně kolovalo, tedy spíše leželo doma v pokladničkách, zatoulaných či odvezených do ciziny, 366 milionů padesátníků. Pro ČNB by to znamenalo přírůstek do výnosů zhruba 286 milionů korun. Částka může ještě mírně klesnout, záleží na tom, kolik zákazníků na výměnu ještě dorazí.

Loni se do banky vrátilo 200 tisíc padesátníků a šest tisíc dvacetikorun. "Očekáváme, že do konce srpna 2014 budou ještě předloženy k výměně papírové dvacetikoruny v řádech jednotek až desítek tisíc kusů a padesátihaléře v řádu stovek tisíc kusů," říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB. Ke konci roku 2007, kdy už byl konec padesátníků oznámený, lidé používali 422 milionů kusů těchto hliníkových mincí. Doteď tato suma klesla zhruba o třináct procent, tedy o 56 milionů kusů.

Podle Bartůškové jde o dolní hranici toho, co čekali. Platí, čím nižší nominální hodnota, tím méně se s končícími mincemi či bankovkami lidé obtěžují vrátit. Ještě rok po ukončení platnosti je šlo měnit v komerčních bankách, poté už jen na pobočkách ČNB. Těch je sedm ve vybraných krajských městech, což fakticky vyřazuje všechny lidi, kdo nebydlí poblíž. A pracující také, protože otvírací doba v pokladně je do 14. hodiny odpolední.

Padesátníky míří do sběrny

Na utajovaném místě, pravděpodobně ve sklepeních poboček ČNB, nyní v padesátnících leží zhruba 78 tun hliníku. Sama banka nechtěla z bezpečnostních důvodů prozradit, kde hromady skladuje. Až se z nich 1. září stanou nesměnitelné plíšky, banka je prodá jako hliník k dalšímu zpracování.

"Cena hliníku se pohybuje mezi dvaceti až třiceti korunami za kilogram v závislosti na podobě, ve které se nachází," přibližuje Tomáš Menšík ze společnosti Cyrrus a dodává, že hliník je po oceli druhý nejpoužívanější kov.

Cena hliníku klesá, ČNB tolik nevydělá

ČNB tak z prodeje padesátníků získá odhadem minimálně 1,5 milionu korun. Bude to však méně než v případě desetníků a dvacetníků, protože cena hliníku už několik let klesá. Stahování padesátníků z oběhu přijde řádově na několik milionů korun, uvádí ČNB, v porovnání s "nižšími" mincemi ušetří. Centrální banka nechala sešrotovat většinu z nich ještě v období jejich dožívání, protože jejich skladování by vyšlo dráž než průběžná likvidace.

Papírové dvacetikoruny na rozdíl od hliníkových plíšků žádný život po životě nečeká. V podzemí banky budou rozřezány na speciálních strojích a rozdrceny. "V minulosti byly činěny pokusy využít bankovkovou drť jako vstupní materiál pro výrobu vybraného průmyslového zboží, jako jsou desky či tašky, nebo jako palivo. Ale trvalý odběr pro tyto účely se nepodařilo zajistit, a tak je bankovková drť odpadem," uvádí Bartůšková z ČNB.

Dvacetikorun zůstává v rodinách zřejmě poměrně vysoké množství na památku. Jejich počet v oběhu totiž posledních pět let stagnuje, jde setrvale zhruba o 5,2 milionu kusů. Skoro dvanáct milionů kusů "obíhá" v papírových padesátikorunách, které je možné měnit v ČNB ještě tři roky.

Paní pokladní na pobočce centrální banky v Praze už vyhlíží konec. Očekává, že do konce srpna budou přicházet lidé měnit hlavně padesátníky. "Ještě, že už brzy končí. Padesátníky už nemůžu ani vidět," říká.