Výměna valut za euro napřesrok podraží

Co s valutami, které leží v šuplíku? Odborníci radí nejlépe utratit, třeba na zahraničním zájezdu, a to nejdéle do 28. února příštího roku, v Irsku dokonce do 9. února a ve Francii do 17. února. Nizozemské guldeny se přestanou používat už 28. ledna 2002. Anebo je, dokud jsou ještě platné, proměnit ve směnárně na koruny. Odkládání výměny se totiž může nepříjemně prodražit.

Tento postup doporučuje Česká národní banka zejména turistům po návratu z dovolených, aby se vyhnuli návalům v bankách a ve směnárnách na konci roku 2001 a na počátku roku 2002.

Směna však může být s poplatkem. Většina bankovních i pouličních směnáren si totiž za zpětný odkup cizí měny účtuje obvykle jedno až tři procenta z vyměňované částky.

Za euro bude možné valuty proměnit po 1. lednu 2002. Česká národní banka však upozorňuje, že tento způsob může být dost nákladný, neboť člověk zaplatí až za dvě směnárenské operace: nákup jedné a prodej druhé cizí měny.

Ještě více však může prodělat ten, kdo si na výměnu vzpomene v březnu příštího roku, kdy přestanou staré peníze platit. Bankovky bude sice ještě možné proměnit i v tuzemských směnárnách, ovšem až s třicetiprocentní srážkou, v případě mincí by mohl majitel přijít až o polovinu původní hodnoty.

Zdarma budou proměňovat národní měny v euro ještě několik let zahraniční banky. Ale pokud by člověk vycestoval jen za účelem ušetřit tuzemské poplatky, patrně více utratí za dopravu.

Výhodu mají lidé s devizovými konty, kterým banky převedou účty do eura automaticky a zdarma. A jaká bude nová měna? Podle informací jejích tvůrců hlavně bezpečnější, tedy hůře padělatelná. Ochranné prvky se zatím tají a měly by být známy v září.

Kde se bude platit euro
Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Irsko, Nizozemsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Řecko

Komu zůstává národní měna?
Velká Británie, Dánsko, Švédsko

Kdy, jak a za kolik se můžete zbavit cizích peněz?

do konce roku 2001
* vyměnit za české koruny - poplatek obvykle 1 až 3 procenta
* složit na devizový účet - zdarma
* utratit

během ledna a února 2002
* vyměnit za euroměnu v tuzemské bance či směnárně - poplatek 2 až 5 procent
* utratit

od března 2002
* vyměnit za euroměnu v tuzemské bance či směnárně - poplatek 20 až 30 procent, v případě mincí i 50 procent

kdykoli po 1. lednu 2002
* vyměnit za euroměnu u centrálních bank a jejich poboček, případně u komerčních bank v zahraničí, nejlépe v příslušné zemi, která je vydala - bez poplatku, náklady na cestu do zahraniční banky