Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Nový zákoník zvětšil byty o metry, které neuvidíte

  • 92
Nové byty od ledna "narostly". Dvě třetiny developerů si toho však v katalozích nevšimly. Podle nového občanského zákoníku se do plochy bytu už nepočítá jen obytná plocha, ale takzvaně podlahová. Do ní se přičítá i sklep, komín i schovaný prostor stoupaček, půdorys zdí nebo pilířů. Výměra bytu tak může narůst i o desetinu.

"Bude zahrnovat i výměru nosných konstrukcí a příček uvnitř bytu, přestože nosné konstrukce nejsou ve výlučném vlastnictví vlastníka bytu, ale společnou částí budovy," říká právník Jakub Zámyslický z advokátní kanceláře Achour & Hájek. Balkony a terasy se do podlahové plochy bytu nadále nezapočítávají.

Šéf developerské společnosti Trigema, která patří do pětice největších na trhu, říká, že plocha bytu může narůst až o deset procent. "Z bytu o 50m² je teď byt o ploše 55 m². Někteří prodejci to uvádějí, jiní ne, a pak vzniká zmatek. My uvádíme obojí," říká.

Je možné, že některé firmy tuto větší plochu uváděly i předtím, aby byty vypadaly větší. To by mohlo vysvětlovat, proč se letos za první čtvrtletí zvýšila průměrná cena prodaných nových bytů v Praze za metr čtvereční na 55 800 korun, i když nepatrně, zatímco metry u nově stavěných bytů zlevnily. "Matematicky (úředně) by měla cena za metr čtvereční zlevňovat," upozornil na středeční konferenci Stavebního fóra šéf Trigemy.

Průměrná cena na metr čtvereční by měla klesnout

Byty v Praze se nabízely v prvním čtvrtletí o 0,2 procenta dráže za 61 430 korun za metr čtvereční. Naopak nově postavené byty jsou levnější, metr čtvereční v průměru přijde na 54 400 korun, to je meziročně o šest procent méně.

Podle Sourala by měla průměrná cena za metr čtvereční klesnout, protože se úředně zvedla plocha, zato cena bytu ne. "Bohužel se tak děje sotva u třetiny projektů. Na pokles cen na metr si tak ještě budeme muset počkat," upozorňuje Soural s tím, že dvě třetiny developerů stále prezentují v rozporu s občanským zákoníkem obytnou plochu místo plochy podlahové.

INFOGRAFIKA: Rozdíl mezi obytnou (vlevo) a podlahovou plochou bytu

Růst průměrné ceny by však mohl mít podle šéfa Trigemy ještě jeden důvod a to loňské zavedení DPH z pozemku pod stavbou, což zdražilo byty zhruba o dvě procenta. Nyní stojí v průměru pražský byt v novostavbě o velikosti 1+kk zhruba 2,36 milionu korun. Byt o pokoj větší je v nabídce v průměru za 3,46 milionu. Průměrná cena skutečně prodaných bytů dosáhla 55 800 korun za m².

Zajímavé je, že i v Brně, které začala Trigema statisticky sledovat, se staví docela draze. Průměrná cena nového volného bytu v Brně je kolem 51 637 korun za m². Metr je tak o deset tisíc levnější než v Praze, ale byty bývají o něco menší. V Brně přitom narážejí developeři na snížený horní limit. "Bohatší lidé si raději koupí pozemek a dům, byt proto musí být levnější než rodinný dům," upozorňuje architektka Veronika Opletalová z ateliéru MS Architekti.

Developeři v prvním čtvrtletí podle společné statistiky Trigemy, Ekospolu a Skanska Reality prodali v Praze celkem 1 350 nových bytů, to je o 11 procent více než vloni ve stejném čtvrtletí. V nabídce bylo 6 450 nových bytů, z toho je však 852 bytů volných už déle než dva roky.

"První čtvrtletí potvrzuje optimistické prognózy z přelomu roku. Úroková sazba hypoték je nízko a několik let tam může zůstat a ekonomika postupně oživuje," dodává šéf Trigemy. Letos by se na pražské trhu proto mělo postavit a dokončit možná až pět tisíc nových bytů.