Do WPB Capital vložili členové zhruba pět miliard. Od Fondu pojištění vkladů dostanou tři. Ilustrační foto

Do WPB Capital vložili členové zhruba pět miliard. Od Fondu pojištění vkladů dostanou tři. Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Tři miliardy ze zavřené kampeličky WPB Capital budou volné do měsíce

  • 0
Asi 11 tisíc střadatelů zkrachovalé družstevní záložny WPB Capital dostane zhruba tři miliardy korun. Kampelička, které Česká národní banka koncem června odňala licenci, ale nemá dostatek peněz k uspokojení věřitelů. Proto je vyplatí Fond pojištění vkladů. Každému dá ale maximálně 2,752 milionu korun.

„Fond nyní disponuje rezervami asi 19 miliard korun. Očekávaná výplata WPB Capital nepřesáhne tři miliardy korun. Fond tedy ani tentokrát nemusí využít možnosti získání dalších finančních prostředků na finančních trzích a je schopen pokrýt náhrady z vlastních zdrojů,“ uvedla výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová.

Fond bude vyplácet náhrady vkladů do výše 100 procent, maximálně však do limitu 100 tisíc eur (2,752 milionu korun) na jednoho vkladatele. Bývalí družstevníci nemusí kvůli výplatě svých úspor vyplňovat žádný formulář, jen se prokážou průkazem totožnosti. A to buď na pobočkách České spořitelny, nebo GE Money Bank, podle toho, která vyhraje ve výběrovém řízení. O tom bude fond informovat nejpozději 6. října. Vyplácet pak musí začít nejpozději 16. října.

Kolik už fond vyplatil

Za dobu své existence Fond pojištění vkladů vyplácel náhrady vkladů ve dvaceti případech. Vkladatelům dvanácti bank a čtyřech družstevních záložen vrátil celkem 39,1 miliard korun. 

Do WPB Capital vložili členové zhruba pět miliard Kč. WPB se dostala do problémů loni a letos v červnu definitivně přišla o licenci. Od loňského května nesměla na základě předběžného opatření centrální banky přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry.

Záložna poskytovala podle ČNB úvěry v řádech desítek milionů korun účelově založeným obchodním společnostem. Peníze se pak dostávaly zpět do kampeličky ve formě dalších členských vkladů vedoucích pracovníků WPB nebo obchodních společností z její holdingové skupiny. Záložna prý zároveň obcházela limity angažovanosti, a to prostřednictvím nákupu cenných papírů, což jí zákon zakazuje.

Podle WPB bylo správní řízení provázeno nestandardním jednáním ČNB a porušením zákonných předpisů. Mezi údajně protizákonnými postupy zmínila to, že předběžné opatření, které zakazovalo WPB jakoukoli činnost a plně ho paralyzovalo, trvalo téměř 11 měsíců, ačkoli zákon povoluje maximálně 120 dní. Celé správní řízení začalo podle WPB na základě záměrně zkreslených a nepravdivých anonymních podání.

,