Dividendy už odesílá i Česká spořitelna a Komerční banka, které mají zahraniční vlastníky.

Dividendy už odesílá i Česká spořitelna a Komerční banka, které mají zahraniční vlastníky. | foto: Profimedia.cz

Vypukla dividendová sezona. Do zahraničí proudí desítky miliard

  • 82
V dubnu odplynulo do zahraničí bezmála dvacet miliard korun. Poslaly je tam svým majitelům firmy se zahraniční účastí a oficiálně tím odstartovaly dividendovou sezonu. Další desítky miliard totiž už čekají.

V dubnu začal s výplatou svých akcionářů například cigaretový výrobce Philip Morris. Další obři, jako je Česká spořitelna patřící rakouské Erste Bank, zahájili odesílání peněz před dvěma týdny. Komerční banka vlastněná francouzskou Société Générale začne koncem června. ČEZ podělí své drobné akcionáře na začátku srpna.

"Výplata bude probíhat od 8. října, přičemž předpokládáme, že většina zahraničních investorů dodá podklady k výplatě dividendy tak, že jim bude zaslána hned první den výplaty," uvedl Martin Žabka, mluvčí společnosti Telefónica O2.

Ta podle dostupných dat letos s patnácti miliardami korun žebříčku firem odesílajících zisky ven vítězí. Částky posílané na dividendách za hranice v posledních letech rychle rostou. Zahraniční investoři už jsou v Česku déle, jejich byznys většinou dobře vydělává, a vlastníci tak mohou inkasovat čím dál větší výdělky.

Zatímco před šesti lety zisky, které v Česku firmy znovu investovaly, několikanásobně převyšovaly sumu výdělků posílaných ven, poslední léta se tento poměr skoro vyrovnal. Zatím stále ve prospěch zisků, které se k nám vracejí do vylepšení či rozšiřování továren.

"To je strašně důležitý signál důvěry v ekonomiku, říkající, že nejde jen o stahování peněz," říká analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

. Kdo letos pošle nejvíc

Telefónica O2 - 15,1 miliardy
Komerční banka - 6,4 miliardy
ČEZ - 6,3 miliardy
VIG - 2,9 miliardy
Česká spořitelna - 1,7 miliardy
Philip Morris - 1,2 miliardy

zdroj: odhady ČS a Patria Finance

Oslabí koruna?
Odplouvající a připlouvající peníze přitom rozhodují o tom, jakým směrem se vydá kurz české koruny. Zatím vede jednoznačně trend k posilování a včera se česká měna poprvé obchodovala za méně než 24 korun za euro. Názory na další vývoj se však různí.

"Posílání zisků do ciziny by mělo korunu oslabovat, jde o dlouhodobý negativní faktor," míní analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Další si tak jisti nejsou. Podle analytika České spořitelny Martina Lobotky odliv dividend kurz moc neovlivní, protože většina těchto peněz je zajištěna už delší dobu. Firmy mohou potřebné koruny skupovat na trhu postupně, což kurzem tak nezahýbá. Některé jako Telefónica O2, Komerční banka či Česká spořitelna posílají svým zahraničním vlastníkům dividendy v korunách.

"Peníze posíláme na korunové účty, způsob převedení na jinou měnu závisí na rozhodnutí akcionáře," říká za spořitelnu Simona Můčková.

Z průzkumu agentury Reuters mezi čtrnácti analytiky vyplývá, že spíše čekají mírné oslabení. Za měsíc prognózují kurz v průměru na 24,60 koruny za euro a za půl roku na 24,90 koruny.

Státní rozpočet si nepolepší
Z přibývajících dividend mířících za hranice se nemůže radovat ani státní kasa. Ta totiž přímo z nich ve většině případů nevidí nic.

"Podstatné je, jaký podíl zahraniční firma v české dceřiné společnosti má," vysvětluje zdanění dividend posílaných ven Tomáš Pelikán ze společnosti Terrinvest, zabývající se mimo jiné daňovým poradenstvím. 

Pokud je majitel firmy z Evropské unie a vlastní v ní více než desetinu, a to déle než rok, jsou dividendy tady i v zemi majitele od daně osvobozeny.

"Stát tedy v tomto případě může jen smutně a lačně koukat," říká Pelikán s tím, že taková úprava vyplývá z evropského práva.

Tyto podmínky přitom splňuje většina velkých firem odesílajících zisky. Na daních však mohou ušetřit i čeští vlastníci, kteří si své sídlo přesunuli do ciziny, což bývá nejčastěji Nizozemsko. To je případ PPF Group Petra Kellnera, OKD Zdeňka Bakaly i dalších bohatých Čechů.

"Dividendy se ale vyplácejí ze zisku po zdanění příjmů firem a tyto daně v České republice zůstávají," připomíná Marie Konečná, partnerka společnosti KPMG zabývající se daňovým poradenstvím. I český stát si tak výdělků firem užije.