VIDEO: Tradiční pomazánkové vzniká dva dny. Podle 36letého receptu

  • 31
Na rozdíl od názvu zůstává už po tři desetiletí výroba Tradičního pomazánkového (dříve másla) stále stejná. V Choceňské mlékárně podle téhož receptu jedou už od roku 1979. Pochoutku, dříve označovanou jako pomazánkové máslo, vyrábí více firem. Většina krabiček v tuzemských regálech je však z Chocně.

Výroba Tradičního pomazánkového v Choceňské mlékárně trvá dva dny. Výrobní proces začíná oddělením smetany z mléka. Tato základní surovina se dál upravuje - mění se tučnost, přidává se sušené mléko a syrovátka a přichází pasterace.

Po přidání smetanových kultur základ přes noc zraje, než putuje do místnosti s obřími nerezovými nádobami, zvané „kuchyně“. Zde se polotovar ohřívá na 70 stupňů. Jako v každé kuchyni i tady se výrobek dochucuje. Chybět nesmí sůl, kukuřičný a bramborový škrob. Takzvanou termizací dochází ke zničení choroboplodných zárodků.

Posledním krokem před plněním do kelímků je přidání některé ze surovin, jež jednotlivé chutě Tradičního pomazánkového odlišují - například křenu, pažitky nebo salámu. Do kelímků pak stroje nalévají hotovou pomazánku ještě za tepla.

Jako v každém podobném závodě se i zde výroba neobejde bez několika kontrolních mechanismů. Detektor kovu například kontroluje přítomnost kovových částic. Za celá desetiletí si však v mlékárně na případ výskytu kovových úlomků v potravině nepamatují. Druhým stupněm kontroly je laboratorní analýza.

Choceňská mlékárna je největším tuzemským výrobce pomazánkového másla. Formální změna na název „Tradiční pomazánkové“ následovala po rozhodnutí evropských úřadů, kterým vadí použití slova „máslo“ v produktu, který máslem není (více čtěte zde).

Z Chocně pochází zhruba 55 procent vaniček, které jsou v regálech obchodů. Za hodinu projde zaměstnancům pod rukama až 12 tisíc vaniček. Ročně mlékárna prodá 22 milionů kusů, nejvíce o Vánocích a Velikonocích.

,