Sochou Kafky se nechlubíme. Dělat umění v byznysu škodí, říká výrobce

  • 95
Čtyřicetitunová hlava Franze Kafky u pražského magistrátu sklízí ve světě obdiv. Její výrobce, pražská firma Deimos, se však drží v pozadí. Blyštivým dílem s programovatelnou choreografií podle zadání umělce Davida Černého se záměrně nechlubí.

Hlavu slavného spisovatele vyrobila a rozhýbala společnost Deimos, která se zabývá automatizací a robotizací továren. V posledních letech silně roste, automatizace je trend, který nemůže ignorovat stále více průmyslových firem.

Kafkova hlava, kterou obdivují turisté i umělci z celého světa, nicméně žádné komerční zakázky firmě nepřihrála. „To, že umíte udělat super hlavu, vám robotickou linku nepostaví. Snažíme se to dokonce v marketingu potlačovat. Když budeme vypadat jako umělci, nikdo nám neuvěří, že umíme udělat linku, na které jezdí Jaguary a Porsche,“ říká Vladislav Němec, ředitel společnosti Deimos, která žije zejména z modernizace výroby automobilek a jejich subdodavatelů.

Pohyblivá hlava Franze Kafky stojí před pražským obchodním centrem Quadrio od roku 2014. Autorem je David Černý, který vymýšlí stále nové choreografie sochy, řízené počítačem. Podobně jako ostatní díla Černého, i tato socha je majetkem soukromé firmy. Hlava Kafky patří realitní společnosti CPI, která vlastní Quadrio.

Hlava z nerezového masivu se čtyřiceti dvěma pohyblivými patry a stejným počtem motorů váží 39 tun. Během vývoje se však musela o patnáct tun odlehčovat kvůli podzemním garážím, prozradil šéf Deimos.

„Kolik stála, nemůžu prozradit. Ale můžu dodat, že to realizujeme spíš jako naši zájmovou činnost na úrovni realizačních nákladů. Je to věc, která nás baví,“ říká Němec. Podle některých zdrojů stála ocelová masa těžkého nerezového kovu až 30 milionů korun.

Firma sochu každých čtrnáct dní servisuje. Součástí pravidelné údržby je především promazání mechanismů v každé pohyblivé části. Ta nejtěžší má téměř půl tuny. Jednou za rok se provede větší oprava hlavy. Od okamžiku, kdy byl návrh hotový na papíře, její trvala realizace a instalace zabrala rok.

Motory, které proměňují výraz Kafky v rozmanitých grimasách, dodával Siemens. Zastavují se vždy v deset hodin večer kvůli nočnímu klidu.

Podle Němce není tato posmrtná Kafkova proměna (slovy Černého metalmorphosis) tak energeticky náročná, jak by se mohlo zdát. „Všechny motory jsou doplněny o rekuperační jednotku. Čtyřicet procent energie se vrací zpět do okruhu. Energetický odběr sochy je až překvapivě malý na to, jak velkým tělesem točíme,“ říká.

S Davidem Černým firma dál spolupracuje. Poprvé to bylo v rámci projektu Entropa, kontroverzní plastiky v Bruselu, která ukazovala národní stereotypy. Deimos na sochu dodával některé pohyblivé díly. Dalším dílem je pohyblivá hlava, podobná té Kafkově, která stojí ve městě Charlotte v americkém státě Severní Karolína. Na rozdíl od té pražské však tvář nezobrazuje konkrétního člověka, je dvakrát menší a jednodušší. Slouží však zároveň jako fontána.