Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: rajce.net

Výrobce fotoknih a kalendářů Piklio krachuje, posílá se do insolvence

  • 5
Velký hráč na trhu s fotoknihami, kalendáři a dalšími dárky z fotografií, končí. Společnost Piklio na sebe dala sama insolvenční návrh. Firma přerušila příjem objednávek, na svých webových stránkách tvrdí, že jsou v rekonstrukci.

Jednatel firmy Michal Dvořák v insolvenčním návrhu uvádí, že se firma dostala do stavu, kdy má více závazků, než je majetek společnosti. Firma už zkoušela podat insolvenční návrh v lednu, soud jej ale pro formální nedostatky odmítl.

Celkové dluhy Piklia dosáhly podle návrhu 38 milionů korun, ve ztrátě je dlouhodobě, podle výsledků za rok 2015 bylo na účtu neuhrazených ztrát 62 milionů korun. Firma zaměstnává 11 lidí.

Zásadní zakázka nevyšla

Dvořák v insolvenčním návrhu označuje jako jeden z důvodů ekonomických problémů spolupráci s firmou Zoner software, pro kterou měla vyrábět fotoknihy, fotokalendáře a další tištěné personalizované produkty. „Na základě smlouvy, která měla přinést zásadní tržby, společnost nakoupila mimo jiné novou výrobní technologii a vzdala se hledání dalších větších odběratelů, když kapacitně byla vázána smlouvou se Zoner software,“ uvedl Dvořák.

Zoner ale odmítá, že by za krach Piklia mohl. „Smlouva negarantovala Pikliu žádné finanční objemy,“ řekl Michal Prouza ze Zoner software.

Piklio v insolvenci.

Objem zakázek v hodnotě 9,4 milionu korun nebyl naplněn. „Namísto několika tisíc objednávek byla do dne podání tohoto návrhu objednána pouhá jedna stovka, což reprezentuje po finanční stránce méně než jedno procento ze smluvního objemu. Tak dramatický rozdíl reality oproti plánům a závazku klienta znamenal v roce 2016 významný propad tržeb,“ uvedlo Piklio ve svém návrhu.

Na trhu s fotoknihami a podobnými předměty panuje ostrá konkurence. Piklio patří podle hodnocení například na heureka.cz k velmi spolehlivým dodavatelům, má známky v průměru přes 90 %.

Podle dat v insolvenčním návrhu firmě poslední tři roky klesaly tržby. Loni utržila 6,6 milionů korun, ještě v roce 2014 to bylo 9 milionů korun.