Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: www.benq.cz

Výrobce monitorů Qisda odchází z Brna, o práci přijde téměř 200 lidí

  • 46
Tchajwanská společnost Qisda, dříve BenQ Technologies Czech, končí v Brně s výrobou monitorů. Přesune se do Číny. Místo tak ztratí téměř 200 lidí, část z nich si už začíná hledat zaměstnání na úřadu práce. Před krizí patřila firma k největším zaměstnavatelům v regionu. Pracovalo pro ni skoro 800 lidí.

Na konci loňského roku však společnost zaslala na brněnský úřad práce informaci o hromadném propouštění. "Propuštění se týká 176 zbývajících lidí, jejichž pracovní poměr skončí nejpozději do konce června," řekl iDNES.cz ředitel Úřadu práce Brno-město Jan Marek s tím, že v prosinci se do evidence úřadu přihlásilo už přes 40 lidí. 

Evropská cla zrychlila postupné zeštíhlování firmy

Přesunutí výroby do Číny zdůvodnila Qisda rozhodnutím Světové obchodní organizace (WTO), která zrušila cla na dovoz vybraných elektronických produktů. WTO podpořila stížnost Spojených států, Japonska a Tchaj-wanu na to, že Evropská unie uvalila cla od šesti do 14 procent na ploché displeje, multifunkční tiskárny a televizní set-top boxy. Právě výrobou monitorů a televizních obrazovek se Qisda v Brně zabývá.

"Důsledkem (rozhodnutí WTO) je, že se mateřská společnost Qisda Corporation rozhodla začlenit výrobní linky do Shuzou v Číně," uvedla pro ČTK bez bližších podrobností mluvčí skupiny Colleen Hoová.

Qisda Czech ale začala redukovat své kapacity už dlouho před tímto rozhodnutím. Společnost začala v Brně podnikat v druhé polovině roku 2005 a zpočátku se rozvíjela rychle. Na konci roku 2008 zaměstnávala téměř 800 lidí a předpokládala další expanzi v regionu. U obsluhy montážních linek a ve skladech mělo v průběhu roku 2009 vzniknout dalších nejméně tisíc nových pracovních míst.

Propuštění lidé mají šanci najít nové místo

Krize ale plány společnosti změnila. V polovině roku 2009 měla firma už jen 425 zaměstnanců a na konci roku necelých 230. "Od poloviny roku 2009 firma opakovaně žádala o povolení takzvané částečné nezaměstnanosti pro zhruba 85 procent svých zaměstnanců a zároveň stále postupně snižovala stavy pracovníků," popisuje postupné slábnutí firmy Marek.

Na konci loňského roku pak firma oznámila propuštění zbylých lidí. "Přestože je tato situace nepříjemná, trh práce již zásadním způsobem neovlivní," dodal šéf brněnského úřadu práce. Propuštění lidé totiž mohou podle něj najít uplatnění například ve společnosti Wistron, která podniká v podobném oboru a nabírá nové zaměstnance. Dělníky hledají také společnosti Honeywell a Moduslink.