Jsou elektronické cigarety záchrana kuřáka, nebo jen další nebezpečný zlozvyk?

Jsou elektronické cigarety záchrana kuřáka, nebo jen další nebezpečný zlozvyk? | foto: Profimedia.cz

Výrobci cigaret mění směr, vrhají se do zdravějšího kouření

  • 153
Pálit tabák bude přežitek. Hlavní světoví výrobci cigaret vidí budoucnost bez kouřových signálů. Výrobci tradičních cigaret jako Philip Morris (PMI), British American Tobacco (BAT), Imperial Tobacco nebo Japan Tobacco International (JTI) pracují každý na své nové cigaretě. Kromě elektronických cigaret a nikotinových inhalátorů rozvíjejí i tabákové výparníky.

Zatímco trh s klasickými cigaretami v Česku klesá tříprocentním tempem, prodej alternativních, „elektronických“ cigaret výrazně roste.

V Česku se za poslední tři roky zvedl prodej e-cigaret ze 30 na 58 tisíc ročně a náplní z 500 tisíc na pětinásobek. Elektronicky zatím sice kouří jen necelé procento kuřáků, ale to se změní.

„Očekáváme, že v příštích deseti letech se poměr kuřáků a uživatelů e-cigaret vyrovná,“ tipuje Bohdan Resler, mluvčí Komory elektronického kouření, která sdružuje výrobce a dovozce elektronických cigaret v Česku.

Resler přitom patří k těm, kdo přestali kouřit nikotin a v náplni inhalátoru, který se mu houpe na krku, má vanilkový roztok. Patří k zakladatelům komory, jejímž cílem je sdružovat ty dovozce, kteří se podrobují častějším zkouškám kvality. Vznikla letos na jaře.

Ročně se prodej cigaretových alternativ zvedá počtem zhruba o deset až dvacet procent, tržby by však měly letos klesnout kvůli rostoucí konkurenci stovky výrobců a snížení ceny.

Alternativy méně škodí, brání se výrobci

Zájem roste ze dvou důvodů: jde o levnější kouření – náplň, která obsahuje nikotin za pět krabiček cigaret, vyjde na stovku. V přepočtu by tak jedna krabička vyšla na dvacetikorunu, zatímco nejlevnější klasická stojí více než trojnásobek.
Druhým důvodem je pocit „zdravějšího“ kouření.

Výrobci se opírají také o dopis, který v květnu zaslalo na padesát předních vědců z 15 zemí včetně české lékařské kapacity Evy Králíkové do Světové zdravotnické organizace. Žádají, aby nezařazovala e-cigarety a další alternativní nikotinové výrobky do kategorie běžných cigaret. Argumentují, že jde o nástroj k omezení kouření a nemocí. Prý škodí méně, protože při nich nevznikají rakovinotvorné škodliviny jako při spalování tabáku.

Například Philip Morris na sklonku roku hodlá nabídnout tabák zahřívaný při méně stupních. „Společnost uvede v posledním čtvrtletí roku na trh první výrobky s potenciálem snížení škodlivosti. Stane se tak v Itálii a Japonsku,“ uvedl bez dalších detailů Martin Hlaváček, člen představenstva Philip Morris ČR.

Podle Financial Times by novou cigaretu měla firma uvést v budoucnu pod svou tradiční značkou Marlboro. Jde o podobný princip, na kterém funguje elektronická cigareta. Uvnitř však není tekutá náplň, ale kapsle s tabákem, který je zahříván baterií. Na tomtéž principu funguje značka Ploom od JTI.

Klasické vs. elektronické cigarety

Společnost BAT se ve firmě Nicoventures věnuje zase jiným alternativám. Jednou z nich bude inhalátor nikotinu, na trh ale vstoupí asi až za několik let. „Snižování škodlivých dopadů kouření je důležitou částí naší strategie. Vývoj sledujeme a na méně škodlivých řešeních pracujeme. Před případným uvedením alternativ na trh se musíme ujistit, že jsou opravdu kvalitní,“ uvedl Štěpán Michlíček za BAT.

Ať už se Světová zdravotnická organizace rozhodne jakkoliv, nové cigarety bedlivě sledují vlády, bojí se, aby stát nepřišel o zásadní příjem do rozpočtu ve ztracené spotřební dani. „V současnosti se taková změna nepřipravuje. Nicméně diskusi na toto téma se do budoucna nebráníme,“ uvedl mluvčí českého Ministerstva financí Radek Ležatka.