Výrobci začali přemýšlet o novém názvu pro pomazánkové máslo. Je to pro ně ale až krajní řešení.

Výrobci začali přemýšlet o novém názvu pro pomazánkové máslo. Je to pro ně ale až krajní řešení. | foto: ČTK

Výrobci začali hledat nové jméno pro pomazánkové máslo

  • 116
Přestože boj s Evropskou unií o zařazení pomazánkového másla mezi tradiční speciality ještě neskončil, jeho výrobci už začínají přemýšlet, že výrobek přejmenují. Považují to ale za krajní řešení, jde jim totiž o zavedenou značku.

"Přejmenováním by pomazánkové máslo ztratilo sílu," říká Pavel Marek z Choceňské mlékárny, která je největším producentem pomazánkového másla v Česku.

Přesto vedení mlékárny o alternativách už uvažuje. Podle něj by se výrobek mlékárny, která ročně vyprodukuje až 4,5 tisíce tuny z celkové české produkce 10 tisíc tun, mohl jmenovat například Choceňské pomazánkové.

Poraďte výrobcům se změnou názvu

ANKETA: Hlasujte o nejlepším názvu pro pomazánkové máslo

"Choceňské je mezi zákazníky pojem, takže na tom si zakládáme. Ale konečné rozhodnutí ještě nepadlo," říká Marek.

Podobné úvahy už řešili i v mlékárně NET Plasy v Bystřici pod Hostýnem. "Nějaké nápady, co se týká názvu, už máme," říká vedoucí obchodu bystřické mlékárny Jana Papežíková. Podrobnosti však sdělit nechtěla.

Kvalita v ohrožení?

Větší obavu výrobcům dělá ztráta kvality. Pokud by se pomazánkové máslo, jehož složení i obsah tuku přesně stanoví vyhláška, dostalo do kategorie takzvaných mléčných pomazánek, otevřel by se prostor k výrobě méně kvalitních výrobků. Obchodníci požadující po výrobcích především nízké ceny by po producentech požadovali méně kvalitní, levnější výrobky.

"Spotřebitelé budou kupovat, to, co jim bude nabízeno. Konkurenti můžou nabídnout výrobek s nižší tučností a cenou a naši obchodní partneři budou říkat: 'Tohle je výrobek á la pomazánkové máslo.‘ A člověk to už nebude rozeznávat," říká Marek.

Že tato obava není neopodstatněná, dokazují i výsledky testu pomazánkových másel, který MF DNES provedla před třemi lety. Ten odhalil ve čtyřech druzích pomazánkového másla, které do hypermarketů dodávala bystřická mlékárna, příměsi rostlinných tuků. Ty tam neměly co dělat.

Představitelé mlékárny zdůvodnili výskyt rostlinných tuků technickou závadou na strojích, veterinární správa přesto udělila mlékárně pokutu. "Kontrola v mlékárně proběhla a byla uložena pokuta. Ta byla tenkrát poměrně vysoká, v řádech sta tisíc korun. Mlékárna musela upravit recepturu a odstranit z výrobku rostlinný tuk," vzpomíná ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Rozsudek je už jen formalita

Pomazánkové máslo v dnešní podobě by mohla zachránit změna vyhlášky, kdy by byl pojem máslo nahrazen jiným slovem, ale přísné normy by zůstaly zachovány. Výrobci by sice přišli o značku, zůstala by však zachována kvalita. "Jedna z variant by to být mohla. Ale je to otázka spíš na legislativce," připouští Marek.

Podle Marka by mohl Evropský soudní dvůr rozhodnout ještě tento měsíc. Velké šance, že by padl verdikt ve prospěch České republiky, nejsou. Podle europoslance Jiřího Havla je rozhodnutí soudu už jen formální záležitostí.

"Soud se bude zabývat pouze tím, zda to povoluje evropská regulace. Zbývá mu tak jen konstatovat, že nepovoluje. To bude soudu trvat dvacet minut," říká Havel.

Unijní pravidla totiž pojmenování "máslo" nepřipouštějí v názvu výrobku, který má méně než 39 procent tuku, ale pomazánkové máslo ho má jen 31 procent. Pomoci by mohla jenom unijní výjimka, kterou komise zamítla.

Podle Havla nevadí název výrobku ani tak Evropské komisi jako spíš slovenským mlékařům. Tamní výrobci totiž na rozdíl od České republiky název změnili už před lety. Poté, co je Češi nenásledovali, si stěžovali v Bruselu.

"V Evropské unii je zásada, že pokud si nikdo nestěžuje, tak se tím úředník nezabývá. Pak však přišel podnět ze Slovenska, že oni to odstranili, a mají tak konkurenční nevýhodu," vysvětluje Havel.