Výrobce bionafty Kratolia.

Výrobce bionafty Kratolia. | foto: Kratolia Trade

Výrobu bionafty v Kratolii spustí skupina Chemoprojekt

  • 8
Výrobu bionafty v továrně Kratolia v areálu bývalé chemičky Setuza Ústí nad Labem převezme skupina Chemoprojekt Tomáše Plachého. „Provoz chceme spustit od prvního července,“ řekl deníku MF DNES Plachý.

Kratolii, domácí dvojku ve výrobě metylesteru řepkového oleje MEŘO, v únoru ochromila razie policejního útvaru Kobra, který tu zahájil vyšetřování daňových podvodů. Výroba od té doby stojí. Kratolii pak koupila firma Ledvické uhlí Tomáše Zacha, obchodního partnera expremiéra Mirka Topolánka. Ta se ale nakonec k výrobě nedostane.

Jak píše úterní MF DNES, patří technologie v továrně společnosti Biovis z Plachého impéria Chemoprojekt, která ji vybudovala a Kratolii ji pronajímala. Nájemní smlouva skončila v dubnu a Kratolia ji už nezíská. Firma se dostala do kolapsu poté, co jí finanční úřad nařídil uhradit údajný 90milionový dluh na dani a zřejmě skončí v úpadku. Šanci na rozjezd výroby v Ústí, byť pod jinou značkou, ale nemá ani Tomáš Zach.

„Nehodláme nájemní smlouvu obnovovat s žádným dalším partnerem. Novým nájemcem se stane firma z naší skupiny Chemoprojekt. Výrobu zprovozníme sami,“ říká Plachý.

Počítá s tím, že v Ústí zůstane, dokud bude mít výroba MEŘO ekonomický smysl. „Jak dlouho, to se dá těžko plánovat, je to dáno trhem, vývojem v podpoře biopaliv i další politikou Evropské unie,“ dodává šéf Chemoprojektu, víc o svých plánech v oboru biopaliv zatím nechce mluvit.

Příští úterý o dalším osudu podpory biopaliv v ČR jedná sněmovna. Pokud skončí daňové zvýhodnění biopaliv první generace, jako je MEŘO, může se poptávka po čisté bionaftě snížit.Výrobci MEŘO ale budou mít i tak odbyt zajištěný, protože potrvá povinnost přimíchávat biosložku do klasické nafty.

Nastávající nový hráč v oboru biopaliv Plachý je majitelem rozsáhlého průmyslového impéria, zastřešeného značkou Safichem. Tržby skupiny převyšují deset miliard korun ročně. Pod holding Safichem spadá skupina Chemoprojekt, zaměřená na chemický průmysl, dále Technoexport - někdejší socialistický podnik zahraničního obchodu, který dodnes exportuje velké investiční celky, farmaceutická VUAB Pharma či Pacovské strojírny a další firmy. Holding má i realitní divizi, její největší perlou je známý Palác Koruna, dominanta dolní části Václavského náměstí v Praze.


Témata: Tomáš Zach