Výsledek zahraničního obchodu příjemně překvapil

- Do Česka se v březnu dovezlo o 5,7 miliardy korun zboží více, než kolik se ho vyvezlo. Přitom ve skupině nerostných paliv, kam patří i drahá ropa, byl schodek 6 miliard. Analytikové očekávali schodek ve výši 8 až 12 miliard, výsledek je proto příjemným překvapením. Jisté pochybnosti ale budí nově uváděná čísla Českého statistického úřadu. Zatímco původně hlásil za leden a únor deficit 9,1 a 7,1 miliardy korun, ve zprávě za březen hlásí bez jakéhokoli vysvětlení pasívum 6,9 resp. 6,2 miliardy korun.

Saldo obchodní bilance
ČR 2000 (v mld. Kč)

Leden - 6,9 / - 9,1
Únor - 6,2 / - 7,1
Březen - 5,7
Celkem - 18,8 / - 21,9

Podle původních dat za únor vykázal zahraniční obchod deficit 7,1 miliardy korun, z toho 5,1 miliardy ve skupině nerostných paliv. V lednu byl schodek 9,1 miliardy korun.

Růst dovozu byl v březnu ovlivněn zvýšenými dovozy nerostných paliv, jejichž cena byla 2 krát vyšší než to bylo v březnu 1999, zejména vlivem vysokých cen ropy na světových trzích. Díky drahé ropě se zvýšil dovoz z Ruska o více než 51 procent.

Z teritoriálního hlediska vzrostl zejména vývoz do států s vyspělou tržní ekonomikou, do členských států Evropské unie a hlavně do Spolkové republiky Německo.

Přitom se v březnu zmírnila dynamika růstu jak vývozu, tak zejména dovozu. V porovnání s březnem minulého roku import v běžných cenách vzrostl o 13 procent, kdežto export o 21 procent.

Snížení dynamiky zahraničního obchodu bylo ovlivněno vyšším základem v loňském roce než tomu bylo v předchozích dvou měsících.

Pasivum obchodní bilance za první tři měsíce dosáhlo částky 18,9 miliardy korun.

K aktivnímu zušlechtění byla v březnu dovezena dvě letadla, která byla ve stejném měsíci i vyvezena.