Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vysokým úředníkům hrozí vězení kvůli odměnám

  1:37
Hodně lidí, kteří pracovali pro stát a zastupovali ho ve velkých polostátních firmách, má teď asi strach. Začne se o ně také zajímat policie jako o ty, kteří v minulých letech seděli v dozorčí radě ČEZ? Deset bývalých i současných vysokých úředníků státu má od minulého týdne na krku nepříjemné obvinění.
bývalý ministr průmyslu Karel Kühnl před svým odchodem z funkce v roce 1998 nechal udělat prověrku více než tří desítek svých úředníků, zda neberou nějaké odměny.

bývalý ministr průmyslu Karel Kühnl před svým odchodem z funkce v roce 1998 nechal udělat prověrku více než tří desítek svých úředníků, zda neberou nějaké odměny. | foto: Profimedia.cz

Některým z nich hrozí až osm let vězení. Podle policie se provinili tím, že ačkoliv nesměli podle zákona brát za svou práci pro ČEZ žádnou odměnu, přijali akcie a kapitálové životní pojištění v hodnotě až desítek milionů korun.

Obvinění a jejich právníci však policejní výklad odmítají. Podle nich je to nesmysl. "Nikdy jsem neudělal nic, s čím by nesouhlasil FNM, představenstvo ČEZ a valná hromada ČEZ," říká jeden z obviněných, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Zdeněk Vorlíček.

Bralo se všude, ale u nás ne
Rozhodne-li se policie prošetřit obdobné praktiky i v jiných firmách než ČEZ, dají se čekat i další obvinění.

Mimopeněžní forma odměny pro zástupce státu, především ve formě lukrativní pojistky, ale i služebního auta, notebooku či mobilu, totiž byly v minulosti ve státem ovládaných firmách běžnou věcí. V ČEZ a Čepru se například jezdilo v opelech a v OKD v audi.

Mezi benefity lidí v dozorčích radách patřily i drahé zahraniční služební cesty na náklady firem. "Třeba v Telecomu nebo v bankách se pojistky a různé další výhody praktikovaly také, ale nikdo se k tomu pochopitelně nepřizná," uvedl jeden z bývalých vysoce postavených státních úředníků, který seděl v několika dozorčích radách.

Například Telefónica, dříve Český Telecom, ještě v roce 1999 vyplatila dozorčí radě na životních pojistkách celkem deset milionů korun. Zda mezi příjemci byli i tehdejší státní úředníci, však nelze zjistit, protože to není veřejná informace.

"Můžu mluvit jen za sebe. Nikdy jsem za dozorčí radu nevzal ani korunu ani jsem neměl žádnou pojistku," uvedl bývalý náměstek ministra financí Eduard Janota, který byl v kontrolním orgánu Telecomu a ČSA.

Šéfové bývalých polostátních firem tvrdí, že "určité tlaky byly", ale nakonec státním zaměstnancům nic nedali.

"Zástupci státu na nás tehdy tlačili, ať jim zaplatíme životní pojistky, ale my jsme po různých právních zkoumáních došli k závěru, že to je odměna a není to v souladu se zákonem," uvedl jeden z bývalých vysokých manažerů Unipetrolu.

Šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp tvrdí, že v jejich dozorčí radě také úředníci na pojistky nárok neměli. "Asi před rokem jsme si nechávali dělat právní stanoviska, ze kterých vyplývalo, že pojistky nelze považovat za příjem a je možné je vyplácet. Nakonec jsme se ale rozhodli nevyplácet je," uvedl Čáp.

Padnou další obvinění?
Zda se i o úředníky z dalších firem začne zajímat policie, však zatím není jisté, navíc řada případů může být po pěti, maximálně pak deseti letech promlčena.

"Nemůžeme začít vyšetřovat všechny, všude a najednou. My jsme zatím dostali podnět týkající se pouze ČEZ," uvedl pražský policejní ředitel Petr Želásko. Impulzem bylo trestní oznámení od "několika občanů".

To, že hlavně v 90. letech úředníci pobírali od firem i přes zákaz různé prebendy, se už v minulosti několikrát řešilo. Například bývalý ministr průmyslu Karel Kühnl před svým odchodem z funkce v roce 1998 nechal udělat prověrku více než tří desítek svých úředníků, zda neberou nějaké odměny.

Ukázalo se, že čistý štít neměl každý třetí, a každý pátý pak musel kvůli prokázanému příjmu od polostátních firem ministerstvo opustit. Nejčastějšími prohřešky bylo využívání služebních luxusních aut, mobilů a počítačů.

Jedním z mála, kdo se k využívání výhod hlásí a kdo se o ně dokonce soudil, je Jiří Marek, bývalý zaměstnanec ministerstva průmyslu. Ten byl šéfem dozorčí rady ČEZ do roku 1996 a podle svých slov měl k dispozici Opel Omega či počítač.

O měsíční výplatu a tantiémy, které ČEZ odmítal úředníkům vyplácet právě kvůli neslučitelnosti se zákonem, se asi osm let soudil. "Pak jsem to vzdal," uvedl Marek.

U soudů neuspěl, dodnes je ale přesvědčen, že úředníkům odměna náležela. "Bylo to jako označení Židů za druhé světové války žlutou hvězdou. Nebo-li měli jsme stejné povinnosti jako ostatní, ale neměli jsme žádná práva na odměnu," dodal Marek.

Bude to právní bitva
Obvinění lidí z ČEZ je založeno na tom, že jim jako státním úředníkům zákoník práce zakazuje pobírat jakoukoliv odměnu za to, že ze své pozice působí v kontrolních orgánech státem ovládaných společností.

Celý případ tak bude komplikovanou právní bitvou o to, zda jsou pojistky a akciový opční program takovou nezákonnou odměnou nebo ne. Policie tvrdí, že ano.

ČEZ a právníci obviněných jsou přesvědčeni, že nešlo o odměnu zakázanou zákoníkem práce. "Sám ČEZ měl několik posudků o tom, že je všechno v pořádku. Kontrolovali to právníci a schválila valná hromada," řekl další obviněný, bývalý náměstek ministra financí Tomáš Pospíšil.

ČEZ měl tři právní posudky o tom, že jejich motivační program neporušuje zákony. Proto bude velmi těžké obviněným prokázat, že spáchali úmyslný trestný čin a způsobili firmě škodu.

"Muselo by se dokázat, že dotyční chtěli úmyslně firmu poškodit. A to snad ani není možné, když měli v ruce tři posudky, včetně od Ústavu státu a práva, že je to v pořádku," uvedl právník Radek Pokorný, který pracuje pro ČEZ.

Benefity pro členy dozorčí rady navíc schválila valná hromada ČEZ.

Opční akciový program vznikl v roce 2001. Vytvořili ho bývalí členové vedení ČEZ Jaroslav Míl a Ivan Cestr. Míl ho odůvodňoval tím, že tehdy bylo potřeba motivovat vedení i kontrolní orgán v rámci přípravy privatizace ČEZ.

Prý šlo hlavně o to, aby státní úředníci byli loajální a nevynášeli informace. Akcie ČEZ tehdy stály méně než stokorunu a nevypadaly jako lákavá investice. Strmě růst začaly až v září 2004.

ČEZ tehdy definitivně prohrál souboj o Slovenské elektrárny a investoři ztratili obavy. Teď stojí jedna akcie 936 korun a z jejich majitelů jsou tak boháči.

Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...