Vyšší cena ropě nevydržela

  • 12
Cena ropy znovu klesla hluboko pod dvacet dolarů. Postarala se o to zpráva Norska o odložení rozhodnutí o snížení těžby ropy a negativní komentář šéfa OPEC Alího Rodrígueze. Barel ropy Brent v Londýně stál jen 18,61 dolaru.

Zatímco v úterý zamířila londýnská cena barelu severomořské ropy Brent nahoru díky pozitivním zprávám z Ruska, ve středu nabrala opačný směr.

Trh totiž očekával, že Norsko definitivně potvrdí snížení těžby o sto až dvě stě tisíc barelů denně v nejbližších dnech. Ze Skandinávie ale přišel vzkaz, že rozhodnutí se odsouvá až na dobu těsně před Vánocemi.

Šéf mocného kartelu Rodríquez se zase nechal slyšet, že snížení těžby ropy je navrženo spíše tak, aby zastavilo pokles cen, než aby je táhlo vzhůru.

OPEC stále překračuje vlastní kvóty
V listopadu členové OPEC vyprodukovali o 160 tisíc barelů méně než v říjnu. Celková produkce včetně Iráku (jeho vývoz je pod dohledem OSN) tak dosáhla 26,78 milionu barelů denně. Stále se ale těží nad limitem.

Normu, kterou si členové OPEC v září sami stanovili, překračují o více než sedm set tisíc barelů. Největším hříšníkem je Nigérie, ačkoli i její produkce nepatrně klesá.

Kartel kontroluje asi dvě třetiny světového vývozu černého zlata a snižováním těžby, ke kterému nutí i ostatní producenty, chce dostat cenu za barel alespoň do rozmezí 22 až 28 dolarů.

Rusko sáhlo k ropnému ústupku
Zatím největší ústupek Oraganizaci zemí vyvážejích ropu (OPEC) učinilo v úterý Rusko. Tamní premiér Michail Kasjanov se dohodl s těžařskými společnostmi, že od 1. ledna omezí produkci suroviny o 150 tisíc barelů denně.

Cena ropy po oznámení Ruska stoupla o 70 centů na 19,99 dolaru za barel. Dotkla se tak důležité dvacetidolarové hranice. Optimální cena podle OPEC je ale alespoň 22 dolarů za barel.

Ačkoli je to zatím největší slíbené snížení ruské těžby za posledních několik měsíců, požadavky OPEC zřejmě zcela neuspokojí. Kartel totiž podmínil vlastní snížení produkce o 1,5 milionu barelů denně od Nového roku tím, že o půl milionu barelů klesne těžba v ostatních zemích.

Zatím tuto výzvu podpořilo jen Norsko, které koncem listopadu slíbilo vytěžit denně o sto až dvě stě tisíc barelů méně.

Rusko, které samo vyváží denně asi sedm milionů barelů ropy, dosud činilo pouhá gesta. Naposledy 23. listopadu Kasjanov slíbil, že ruské firmy budou denně těžit o padesát tisíc barelů méně. Cena ropy se poté znovu propadla pod 19 dolarů.

Levná ropa dělá
Rusům starosti

Dva týdny před tím Rusko slíbilo pokles těžby o 30 tisíc barelů denně. Členové OPEC komentovali tento krok jako výsměch a absolutní neochotu zapojit se do tažení za vyšší ceny ropy.

Ruská vláda si je přitom vědoma toho, že nízké ceny ropy ohrožují ruskou ekonomiku. Na druhé straně se ale tlaku OPEC brání tím, že nemá nad těžařskými firmami kontrolu. Na rozdíl od konkurentů v arabských zemích jsou totiž soukromými společnostmi. Více si přečtěte ZDE.

OPEC si klade podmínky
OPEC se 14. listopadu dohodl, že od Nového roku sníží své dodávky na světový trh o 1,5 miliónu barelů denně, avšak jen v případě, že nečlenské země jako Mexiko, Rusko a Norsko, se přidají omezením těžby o dalšího půl milionu barelů.

Benzin by mohl stát
kolem 20 korun

Benzin může zlevňovat
Podle analytiků nahrává tento vývoj zlevnění benzinu u čerpadel.

"Rozpory uvnitř skupiny OPEC a neochota nečlenů ji podpořit nahrává odběratelům ropy na celém světě," míní David Marek z Patria Finance. Jestliže za posledních pět měsíců klesla cena za litr Naturalu o téměř čtyři koruny, je zde podle Marka další šance na pokračování tohoto trendu až ke 24 korunám.

Jednu z příčin stálého klesání cen ropy vidí Marek v tom, že i když OPEC už letos těžbu třikrát snižoval, členské země stále překračují denní produkční limit o 800 tisíc barelů.

Jedním z mnoha důvodů prudkého zlevnění ropy jsou i slova kuvajtského ministra ropného průmyslu Ádila Chálida Subíha, který prohlásil, že podle nejhoršího scénáře může cena klesnout až na deset dolarů. "Přijdou špatné časy v podobě nízkých cen," podotkl ministr.

Jak tvrdí komoditní analytici, nečlenové OPEC vyčkávají až se podaří obnovit disciplínu uvnitř kartelu. Teprve pak budou uvažovat o dalším jednání.

"Kdyby cena ropy ve světě zůstala na dnešní úrovni, mohl by Natural v České republice začátkem příštího roku stát 23 až 24 korun," myslí si Pavel Sobíšek z HVB Bank. Spolu s Markem ale dodává, že trhu trvá delší dobu, než snížení cen ropy zaznamená.

,