Za venkovní koupaliště budou soukromníci od letoška platit pětinásobně vyšší daň z nemovitostí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Daň z bazénů a nádrží letos vzroste, majitelé domů se však bát nemusí

  • 202
Obce si letos polepší na výběru daní z bazénů a nádrží, v některých případech až pětadvacetinásobně. Vyšší daň z nemovitostí se však netýká bazénů u rodinných domů, ale například požárních nádrží, firemních bazénů, venkovních koupališť nebo rybářských sádek. Bazén nebo nádrž o výměře 25 krát 10 metrů tak vlastníka namísto 50 korun ročně nově přijde na 250 nebo i na 1250 korun.

„Venkovní bazény a nádrže byly dosud daněny obvykle jako ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří s daní 0,2 koruny za metr čtvereční,“ říká daňová poradkyně Jana Melicharová z firmy Kodap. Nově se z bazénů a nádrží stávají takzvané „zpevněné plochy“ a daň se zvedne až pětadvacetkrát na pět korun za metr čtvereční.

Zpevněná plocha, peníze pro obce

Pojem „zpevněná plocha“ zavedl zákon v roce 2012 a firmám tak z roku na rok několikanásobně stoupla daň z nemovitostí, kterou platily za pozemky ve svých areálech - za silnice, manipulační plochy, nádvoří, tenisové kurty či parkoviště.

Daň z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitostí) je jediná, která jde celá obcím a se kterou navíc obce a města mohou pomocí takzvaných místních koeficientů hýbat - až na pětinásobek. Maximum uplatňují často obce, kde se nacházejí rozsáhlé firemní areály - Dukovany, Temelín nebo Žabeň, ale i v rekreační horské obce Staré Hamry a Bílá či lázeňská Čeladná.

Záleží na tom, k jakému druhu podnikání je pozemek, na němž nádrž či bazén leží, používán. Pokud k zemědělské, lesnické či vodohospodářské činnosti, je daň jedna koruna za metr čtvereční, pokud k jiné činnosti, činí pět korun.

„Daň se vztahuje i na obrubu nebo chodníček okolo nádrže,“ upozorňuje Melicharová. Připomíná, že v roce 2014 se do kategorie „zpevněné plochy“ dostaly také podnikové vlečky v průmyslových areálech.

Domů s bazénem se to netýká

„Změna se netýká bazénů u rodinných domů, pouze pozemků, které slouží k podnikání,“ uklidňuje Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. A netýká se ani krytých bazénů či akvaparků, které vznikly jako stavba a jsou také tak zdaněné. Osvobozeny jsou i obecní nádrže.

„Pozemek, kde se retenční nebo požární nádrž nachází, který je ve vlastnictví obce, je osvobozen od daně z pozemků, a to bez ohledu na to, zda se na pozemku podniká či ne,“ říká Petlachová.

Firmy a podnikatelé teď musí kvůli změně do konce ledna znovu podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, kde bazén nebo nádrž nově zařadí do „zpevněných ploch“ a finanční úřad jim vyměří novou, vyšší daň, splatnou v květnu. Budou si tak muset buď s metrem v ruce nebo podle katastrální mapy změřit rozsah zpevněných míst. Pokud to nenahlásí, berní úředníci bazén zpravidla odhalí při daňové kontrole nebo při pohledu do katastrální mapy.