Vyšší dani z tabáku kuřáci neuniknou

  • 10
Opozice sice při středečním napínavém hlasování zabránila ve sněmovně zvyšování spotřebních daní z tabáku a lihu, radost kuřáků a milovníků lihovin však dlouho nepotrvá. Ministr financí Bohuslav Sobotka se novelu chystá znovu předložit vládě. V případě cigaret ani mnoho jiných možností nemá - Česko musí srovnat daně s požadavky Evropské unie.

„Situaci analyzujeme. Já se zatím přikláním k tomu, že tuto novelu předložím velmi rychle znovu do vlády,“ řekl Sobotka ČTK s tím, že v ní zohlední schválené pozměňovací návrhy sněmovny.

Daň z tabáku roste kvůli unii
Česká republika při vyjednávání s EU získala odklad na zvýšení daně z cigaret až do roku 2007. Do té doby se musí spotřební daň zvednout ze současných 40 na 57 procent z ceny krabičky cigaret.

Nejprodávanější petry tak během příštích tří let zdraží z dnešních 40 zhruba na 80 korun a podobně stoupne i cena ostatních značek.

Postupnému a pozvolnému zdražování však loni i letos zabránily ve sněmovně opoziční strany. Cena kuřiva se tak bude muset došplhat k požadované úrovni během kratší doby, a cenový šok tak bude větší.

Ministerstvo financí dosud předpokládalo, že zdražení se rozloží do čtyř kroků, teď se však bude muset zřejmě vejít do tří. O kolik přesně se ceny každý rok zvýší, zatím není jasné, ale v průměru půjde u krabičky peter o více než deset korun ročně.

Skokového zdražování se ale obávají tabákové firmy a varují před rozmachem pašování.

Líh je podle Bruselu zdaněn dost
Naopak u lihu už Česká republika spodní hranici stanovenou Bruselem dokonce překračuje. Vláda chce ale srovnat úroveň s okolními zeměmi.

Ministerstvo financí tak zřejmě opět navrhne, aby se daň za litr stoprocentního lihu zvýšila na 265 ze současných 234 korun.

To by půllitr čtyřicetiprocentní lihoviny prodražilo zhruba o osm korun.

Právě vyšší daně z tvrdého alkoholu byly ale hlavním důvodem, proč poslanci ve středu shodili ze stolu celý návrh na změny spotřebních daní.

,