Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyšší DPH zdraží teplo, vodu i psí žrádlo

  • 375
Plány Nečasovy vlády na sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty z dvaceti a deseti procent od roku 2012 na jednotnou devatenáctiprocentní míru by znamenaly zdražení zboží i služeb.

Domácnost s průměrným příjmem by zaplatila podle analýzy Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) měsíčně za potraviny a léky o 374 korun více. Porostou však i výdaje za teplo a vodu.

Sjednocení sazby se dotkne všech sociálních skupin, každé však jinak v závislosti na jejích preferencích spotřeby. Díky jediné sazbě DPH by stát mohl ročně vybrat o 50 až 60 miliard korun navíc oproti dnešku. To znamená, že každý obyvatel České republiky včetně nemluvňat zaplatí na daních ročně o pět až šest tisíc navíc.

Prostředky, které zvýšením daní stát získá, mají být použity na financování důchodové reformy. Podle odhadu analytiků kvůli tomu naroste inflace zhruba o dvě a více procent.

Na všechny dopadne zdražení vody a tepla. "Modelový odběratel v panelákovém bytě se spotřebou 35 gigajoulů by tak ročně zaplatil za teplo přibližně o 1 200 až 2 100 korun navíc," upozornil ředitel teplárenského sdružení Martin Hájek. Částka na účtu od teplárny nejvýrazněji naroste padesátníkům s vyšším vzděláním a také důchodcům, kteří podle údajů Českého statistického úřadu utratí za teplo nejvíce.

Obchodníci si do marží sahat nechtějí, zdražení hrozí všude

Na všechny bez rozdílu dopadne i zdražení vody. "Vůči koncovému uživateli se sjednocení sazby projeví nárůstem o devět procent. My jako producenti s tím nemůžeme dělat nic," uvedl předseda Svazu vodního hospodářství Miroslav Nováček. Čtyřčlenná pražská rodina z domku se zahradou tak ročně zaplatí o 1 457 korun více než doposud.

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Víte, že na internetu vám poradí, kde každý den nakoupíte nejvýhodněji? Na portálu AkčníCeny.cz
každý den najdete aktuální letáky a zboží v akci.

U měsíčních plateb je potřeba počítat také s růstem poplatků za svoz komunálního odpadu.

Plošný dopad sjednocené sazby se projeví zřejmě i u potravin. Řetězce zatím nechtějí o možném zdražení spekulovat. "V současné době je předčasné se k tomuto dotazu vyjadřovat, neboť návrh nebyl ještě zformulován," uvedla mluvčí Teska Eva Karasová.

Je sice možné, že někteří obchodníci v honbě za nižšími cenami a výhodou před konkurencí absorbují narůst DPH do svých marží, ale podle agrárního analytika Petra Havla většina cen časem půjde nahoru.

"Bude se to týkat všech druhů potravin. Prostor pro absorbování do marží je tady velmi malý a podle mě se do ceny odrazí zvýšení DPH minimálně z padesáti procent. Spíš ale více," odhadl Havel. Jak obchodníci, tak výrobci navíc podle něj využijí příležitosti svést zdražení svých výrobků na stát.

Zdražovat budou i lékárny

Starší občané nejvíce pocítí růst cen léků a zdravotních pomůcek. "Určitě tady není prostor, aby navýšení daně bylo kryté ze strany lékáren," uvedl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný. Podle propočtů IDEA zaplatí důchodcovská domácnost měsíčně za léky zhruba o 13 korun navíc.

Penzistům a lidem s vyššími příjmy a vzděláním vzroste také útrata za knihy, časopisy a denní tisk. Nižší sazba DPH se totiž prozatím odvádí i z těchto výrobků a jmenované sociální skupiny na ně vydávají v porovnání s ostatními větší část svých příjmů.

U specifických druhů zboží pak jednotnou sazbu pocítí především rodiče malých dětí nebo chovatelé domácích mazlíčků. V poslední době stále narůstá trend nakupovat právě toto zboží v internetových obchodech, které na nich vydělávají výrazně méně než kamenné prodejny.

"V případě zvýšení DPH na 19 procent je potřeba počítat s jeho plným promítnutím do konečné ceny produktu. Obzvlášť u produktů pro děti totiž není u obchodníků prostor pro snížení marží," uvedl obchodní ředitel internetového prodejce Mall.cz Tomáš Jeřábek.