(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Ruská ekonomika se propadla o 3,7 procenta. Nejvíc za posledních 6 let

  • 583
Ruská ekonomika se za rok 2015 propadla o 3,7 procenta, uvedl v pondělí tamní statistický úřad Rosstat. Je to nejhorší vývoj tamního hrubého domácího produktu za posledních šest let. Klesá výše reálných mezd i maloobchodní prodej.

Ruskou ekonomiku táhne dolů především pokles cen ropy, která za posledních 15 měsíců ztratila na globálních trzích 70 procent své hodnoty. Barel ropy se minulý týden obchodoval i za 27,10 dolarů, což představovalo nejnižší hodnotu za posledních 12 let (více čtěte zde). Na konci týdne ceny ropy stouply téměř o deset procent, v pondělí však ale obnovily svůj pokles a opět atakují hranici 30 dolarů za barel.

ANALÝZA: Kdo jsou vítězové a poražení v ropné cenové válce

Zpráva o propadu ruského hrubého domácího produktu přichází po divokém týdnu na finančních trzích, během kterého rubl klesl na nové rekordní minimum a jeho kurz se dostal k 85 rublům za dolar.

Pondělní obchodování zahájila ruská měna dalším propadem. Rubl od počátku roku ztratil na hodnotě 7 procent. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová poznamenala, že státní regulátor bedlivě sleduje vývoj kurzu domácí měny a je připraven zakročit. Centrální banka vyprodávala cizí měnu naposledy na konci roku 2014.

Vývoj HDP v Rusku

Špatná čísla vykázal i maloobchodní prodej, který meziročně klesl o 15,3 procenta. Kapitálové investice v zemi se snížily o 8,4 procenta. Na propadu ruského HDP se projevily i sankce, které Západ uvalil vůči Moskvě v roce 2014 kvůli anexi poloostrova Krym.

Ruská průmyslová produkce meziročně klesla o 4,5 procenta a překonala původní odhady makroekonomů, které hovořily o maximálním propadu o 4,2 procenta.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv již dříve v lednu varoval, že hospodářský propad by mohl vést k přepracování státního rozpočtu na letošní rok. Tamní ministr financí Anton Siluanov uvedl, že Rusko bude mít vyrovnaný rozpočet pouze za předpokladu, že se barel ropy bude prodávat za 82 dolarů. Rozpočet jednoho z největších exportérů ropy na světě je více než z poloviny závislý na produkci energií.

V pátek zasedá vedení Ruské centrální banky, které bude debatovat o výši úrokových sazeb. Podle Siluanova by sazby měly zůstat nezměněny na hodnotě 11 procent.

Znepokojivý je také vývoj výše reálných mezd, které v lednu meziročně klesly o 10 procent a padají již čtrnáctý měsíc v řadě. V zemi navíc hrozí, že ruské embargo na turecké zboží se negativně projeví na cenách ovoce a zeleniny. Pozitivní je zpráva o vývoji nezaměstnanosti, bez práce zůstává 5,8 procenta lidí.

Vývoj výše reálné mzdy v Rusku