Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, guvernérka ruské...

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinaová, ruský ministr financí Anton Siluanov a jeho australský protějšek Joe Hockey na ekonomické konferenci v australském Sydney . (23. 2., 2014) | foto: Jason Reed, Reuters

Pokud nezdraží ropa, ekonomika klesne o čtyři procenta, řekl ruský ministr

  • 212
Ruská ekonomika by v příštím roce mohla klesnout o čtyři procenta. V pátek to řekl ruský ministr financí Anton Siluanov, jehož resort přepočítal rozpočtový výhled, aby zohlednil propad cen ropy. Pokud ceny v průměru zůstanou kolem 60 dolarů za barel, mohl by rozpočtový deficit Ruska překročit tři procenta hrubého domácího produktu, řekl podle agentury Reuters Siluanov.

Siluanov prohlásil, že pokud ceny ropy nestoupnou ze současných zhruba 60 dolarů na barel, bude Rusko příští rok hospodařit s rozpočtovým schodkem víc než tři procenta HDP. „Při ceně 70 dolarů za barel musíme rozpočet vyrovnat do roku 2017,“ upozornil.

„Příští rok budeme muset bez pochyby zapojit rezervní fond,“ prohlásil podle agentury Reuters ministr. Zmínil přitom jeden ze dvou ruských fondů, které mají sloužit k podpoře ekonomiky v době krize.

Kreml už na začátku měsíce připustil, že ekonomika v příštím roce zřejmě klesne o jedno procento. Ruský premiér Dmitrij Medveděv však tento týden upozornil, že Rusku hrozí období hluboké recese. Nejnovější výhled vypracovaný ministerstvem financí je jen o něco lepší než prognóza ruské centrální banky.

Ta v polovině prosince předpověděla, že tamní ekonomika příští rok vykáže pokles o zhruba 4,5 procenta, pokud ceny ropy zůstanou na úrovni kolem 60 dolarů za barel. Země by tak zažila první recesi od roku 2009.

Na Rusko dopadají kromě cen ropy i sankce Západu

Výhled ruské ekonomiky se značně zhoršuje už od léta, a to kvůli čím dál výraznějšímu propadu cen ropy a přitvrzování západních sankcí kvůli ruskému přístupu k ukrajinské krizi. Negativně na ekonomiku působí také odliv zahraničních investic a propad rublu, jehož kurz letos proti dolaru ztratil víc než 40 procent.

Siluanov očekává, že příští rok se bude směnný kurz rublu pohybovat kolem 51 rublů za dolar. Ruská měna zažila minulý týden přechodný propad kurzu až na 80 rublů za dolar, zatímco v prvním pololetí se kurz pohyboval v rozmezí 30 až 35 rublů za dolar. Nyní se dolar prodává za zhruba 54 rublů.

Rusko přitom v posledních dnech podniklo řadu kroků na obranu měny, včetně zavedení neoficiálních omezení pohybu kapitálu. Velcí státní vývozci jako je Gazprom nebo Rosněfť tak dostali pokyn prodat na domácím trhu část svých příjmů v dolarech, aby podpořili rubl. Ruská měna se však v pátek odpoledne po pěti dnech růstu vrátila k poklesu.

Dalším nepříznivým faktorem jsou ceny ropy, které od června kvůli politice ropného kartelu OPEC a celosvětově nižší poptávce klesly téměř na polovinu. Saúdská Arábie, která je nejsilnějším členem OPEC, v pátek uvedla, že je připravena tolerovat nízké ceny ropy delší dobu.

,