Skot, býk, kráva, stádo

Skot, býk, kráva, stádo | foto: Archiv MF DNES

Invaze českých býků míří do Turecka. Za skot se tam platí víc

  • 47
Čeští chovatelé masného skotu si pochvalují zájem o české býky v Turecku. Tamní obchodníci v Evropě ve velkém skupují dobytek za tak štědré ceny, že se vývoz býků do muslimské země vyplatí i přes vysoké náklady na dopravu. Export skotu do Turecka loni dosáhl hodnoty 780 milionů korun.

Stejně jako jiné firmy, i síť restaurací McDonald’s pocítila aktuální trend patriotismu zákazníků. Strávníkům proto chtěla dopřát hamburgry s vyšším podílem masa z tuzemských chovů. Narazila však na nečekaný problém – český skot hromadně skupují obchodníci z Turecka. Nabízejí přitom ceny, jež si v Česku nemůže téměř nikdo dovolit.

Čechům krkovička, Španělům kýta. Chutě národů mění obchod s vepřovým

MF DNES detailně zanalyzovala na základě dat Českého statistického úřadu, co se děje s masem a dobytkem, které směřuje z Česka, do Česka a přes ně. „Invaze“ českých býků do Turecka překvapila nejvýraznějším trendem.

Export živých zvířat do muslimské země loni raketově vystřelil prakticky z nuly a Turecko se pro české chovatele stalo velmi lukrativním trhem. „Obracejí se na nás turečtí obchodníci, kteří chtějí nakupovat skot v Česku,“ potvrzuje nebývalý zájem Eliška Rajchlová z Česko-turecké smíšené obchodní komory.

Loni tam chovatelé vyvezli 26 179 kusů skotu v hodnotě 779,9 milionu korun, ve velké většině šlo o býky na dokrmení. Předloni dosáhla hodnota exportu jen 116 milionů. Číslo za loňský rok zkresluje směrem dolů skutečnost, že statistici zatím spočítali 11 měsíců roku.

Vývoz brzdil virus

Vývoz také podle ministerstva zemědělství oslabil květnový výskyt viru Schmallenberg, kvůli kterému museli býci zůstat dočasně doma. Infekční onemocnění přežvýkavců se poprvé objevilo v roce 2011 v Německu. Na člověka se nepřenáší a ani dospělá zvířata nijak neohrožuje. Může však dočasně vést k rapidnímu poklesu dojivosti a chovatelům tak způsobit nemalé ekonomické ztráty.

Hovězí je tak jednou z mála potravinářských komodit, jejichž producenti neživoří a naopak si současný stav pochvalují. „Turci nabízejí vynikající ceny a množství, které skupují, jsou obrovská,“ říká nadšeně Miroslav Vráblík, předseda Českého svazu chovatelů masného skotu. Zatímco odběratelé v Česku nabídnou za kilo živé váhy už tak velmi dobrou cenu 80 až 85 korun, obchodníci v Turecku dávají i 120. Vývoz se tak vyplatí i přes náklady na téměř dva tisíce kilometrů dlouhý transport.

Vývoz odbrzdilo zmírnění veterinárních pravidel. Turecko v minulosti zavedlo kvůli viru Schmallenberg omezení spočívající především v takzvaných dodatečných prohlášeních k veterinárnímu osvědčení, což vedlo k vyšší administrativě i nákladům.

Loni se však obě země dohodly. „Navýšení vývozů je s největší pravděpodobností způsobeno větší poptávkou z turecké strany poté, co došlo k dohodě na úrovni veterinárních správ ohledně dodatečných prohlášení,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

„Možná zásobujeme i Islámský stát“

Uvolnění restrikcí vysvětluje i to, proč loni narostl dovoz živého skotu do Česka například z Francie. Státy, pro které omezení doposud platí, využívají Česko jako tranzitní zemi. Po nutné karanténě pak původem francouzští býci putují do Turecka jako čeští. Jde však jen o malou část z celkového počtu.

Obchodníci z Malé Asie však nenakupují býky jen v Česku, ale skupují prakticky celou Evropu. Co za nebývalým apetitem Turků stojí, nedokáže nikdo přesvědčivě vysvětlit. Podle Vráblíka si země zřejmě buduje pozici dodavatele pro celý muslimský region.

„Turecko má 70 milionů obyvatel, kteří nejedí vepřové, a spotřeba hovězího je tak značná. Objemy, které po Evropě skupují, ale nemohou sníst sami. Domnívám se, že to posílají dál do Íránu, Iráku a dalších zemí. Možná že Islámský stát pojídá naše hovězí, to se klidně může stát,“ říká Vráblík. Chcete potraviny vždy nakupovat levněji?

Po českém skotu je poptávka i v Belgii či na Balkáně

Nakupujete hovězí ve slevě?

Portál AkčníCeny.cz pro vás každý den vybírá ty nejlepší nabídky potravin a drogerie a zajímavé akční letáky.

Nakupujte s námi hovězí ve slevě a ušetřete.

Českým chovatelům skotu se však daří prosadit i na jiných trzích. Uspěli v bývalých sovětských republikách Střední Asie, tradičně silní jsou na Balkáně. Mladé býky holštýnského, tedy mléčného plemene prodávají výhodně do Nizozemska a Belgie jako takzvaný „baby beef“.

Narůstá také vývoz do Slovinska. To jednak slouží jako tranzitní země pro Balkán, ale vzhledem k jeho přímořské poloze se tam krávy naloďují a pokračují dál po moři. Chovatelé si proto nestěžují ani na ruské embargo, které jinak dopadlo na celý trh. Naopak si pochvalují rychlou reakci Bruselu, který dokázal nalézt nové trhy.

„Vyjádřeno v penězích, nastal od roku 2010 nárůst exportu o 63 procent, celkem čtyři miliardy 70 milionů korun,“ počítá Vráblík. Jediný problém je, že se hovězí vyváží ještě v živém stavu. Vývoz zpracovaného masa se příliš nemění. Za hranice tak spolu s dobytkem směřuje i přidaná hodnota za zpracování, navíc zůstávají uzavřené lukrativní trhy, jako je Čína, kam se živý skot nevyplatí vozit.