Vývozce trápí silná koruna

  • 2
Stížnosti vývozců na stále silnější kurz koruny sílí. Mnoho exportérů však zároveň přiznává, že si kurzové ztráty kompenzují právě levnějšími dovozy ze zahraničí. Kurz včera překonal další rekord, když zpevnil na 33,19 koruny za euro, v závěru dne však mírně oslabil. V průměru je letos zatím o 1,5 koruny na euro silnější než loni. Poptávku po české měně táhne především příliv zahraničních investic, který bude pokračovat i příští rok.

Nejvíce tento vývoj postihuje menší firmy, které hodně exportují, ale málo dovážejí. "Posílení kurzu o jednu korunu vůči euru pro nás znamená měsíční ztrátu tři sta tisíc korun," říká generální ředitel firmy Lites, která jako jediná v tuzemsku vyrábí požární signalizaci a téměř polovinu produkce vyváží.

Zvýšit ceny si přitom většina společností kvůli silné konkurenci nemůže dovolit. Zbývá jim proto tlačit dolů náklady, například propuštěním části zaměstnanců.
K tomu byl nucen přistoupit i Lites.

Další možností je omezit výrobu na export, což v případě přetrvávajícího silného kurzu koruny plánuje podle nedávného vyjádření generálního ředitele Jiřího Krále výrobce elektrospotřebičů ETA Hlinsko.

Největší český exportér Škoda Auto pak hrozí tím, že bude muset vyměnit část tuzemských dodavatelů za zahraniční. "Jejich nabídky se dalším zpevněním koruny stanou výhodnějšími," říká mluvčí Škodovky Milan Smutný Dovozy surovin, součástek a dalších výrobků ze zahraničí chrání před výraznějšími ztrátami již nyní mnoho exportérů.

"Spoustu náhradních dílů i kartonů dovážíme ze zahraničí, a to nám vyrovnává dopad na vývoz," říká mluvčí společnosti Český porcelán Ladislav Blažek. Obdobně situaci vidí i vývozce huti Moravia Steel. "Letos ještě dopady silnější koruny nepocítíme, ale pokud by tento trend pokračoval, projeví se v hospodaření příštího roku," uvedl mluvčí Moravia Steel Ivo Pulman.

Silná koruna však podle některých odborníků nepředstavuje pro domácí exportéry hlavní problém. "Pro české vývozce je pořád ještě významnější zpomalování evropské ekonomiky," míní šéf agentury na podporu vývozu CzechTrade Martin Tlapa. To potvrzují i některé podniky.

"Jindy už touto dobou začíná předvánoční sezona, ale letos startuje pomaleji," říká Blažek z Českého porcelánu, který proto nenaplnil zářijový plán. V opačné situaci než exportéři jsou dovozci. V porovnání s loňským rokem je letos silnější jak kurz vůči euru, tak proti dolaru, za nějž se nakupuje pětina dovozů.

V šedesáti procentech případů však jde o marky a eura. Pružně reagují na pohyby kurzu zejména dovozci počítačů a jejich součástek. "Ceny kopírují vývoj kurzu," říká šéf nákupu AT Computers Aleš Kilnar, podle kterého jsou dnes počítače velmi levné.

Pevnější kurz se promítá i do cen počítačů pro konečné spotřebitele. "Hlídáme marže prodejců, aby kopírovali naše ceny," uvedl Kilnar. Obdobně hovoří i generální ředitel počítačové firmy Libra Adolf Středa. "Ceny počítačů se odvíjejí od aktuálního kurzu," říká s tím, že ceníky se upravují jednou dvakrát týdně.