Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Máme padla? Ne, dva ze tří Evropanů si nosí práci domů

  • 31
Vždy připojen, tak by mohlo znít nové heslo evropského zaměstnance. Průměrně dvě třetiny zaměstnanců pracují mimo pracovní dobu a podobné množství jich v práci řeší domácí záležitosti. Vyplývá to z průzkumu společností Edendred a Ipsos o pracovních podmínkách v osmi evropských zemích.

Firmy zkoumaly pracovní návyky lidí mezi 8 800 zaměstnanci během letošního ledna. Trend, kdy lidé pracují i doma, má už svůj název, pro který se vžilo anglické slovo "blurring" neboli "smazání" rozdílu mezi prací a volným časem.

Ačkoliv průzkum proběhl ve velkých zemích, jako jsou Francie, Británie, Německo nebo Španělsko, v Česku jsou zkušenosti podobné. "Nové technologie dávají zaměstnání nový rozměr. Jste neustále on-line, což hodně lidí nutí pracovat nonstop. Dává to práci větší flexibilitu, ale i náročnost. Někdo neumí přestat pracovat v noci nebo o víkendu," konstatuje Monika Kubičková ze společnosti Pedersen & Partners, která firmám pomáhá najít zaměstnance vyššího managementu.

"Zejména manažeři naprosto samozřejmě pracují mimo pracovní dobu – po večerech, víkendech, dovolených a svátcích, ale platí to i o většině obchodních pozic, auditorech a mnoha dalších," dodává Václav Kadeřábek, majitel personální agentury Drill.

Firmy nechávají lidem větší volnost v tom, jak si zorganizují práci

Zaměstnavatelé stále více umožňují zaměstnancům ladit pracovní a osobní život tam, kde je to možné, rozdílným časem příchodu nebo odchodu z práce, někteří umožňují i práci z domova. To oceňují zejména rodiče malých dětí.

Zaměstnanci zároveň přiznávají, že 62 procent z nich se věnuje řešení osobních záležitostí během pracovní doby. "Tento podíl (67 ku 62) je takřka v každé sledované zemi stejný," uvádí v tiskové zprávě Antoine Solom, který průzkum agentury Ipsos vedl. Podotýká, že novým technologiím většina dotázaných zaměstnanců spíše fandí a vidí výhody více než negativa, ať už jde o nejmladší zaměstnanou generaci, či tu těsně před penzí.

Jak se pracuje evropským zaměstnancům

"Průnik technologií do života firmy a s tím spojené změny jsou tedy spíše přijímány," dodává Jacques Stern, šéf francouzské stravenkové společnosti Edenred, která průzkum zadala. Upozorňuje, že dosud to tak nebylo. "Spíše platilo, že technologické změny ve firmách nesli zaměstnanci nelibě. Myslím, že velká část personálních ředitelů spadne z křesla. Mnozí z nich si totiž myslí, že práci a domov je nutné oddělit nepropustnou zdí," připomíná.

Výzkumná agentura míní, že s ohledem na výsledky by mnohé firmy měly zvážit, jak změnit své fungování. "Nejde o to, že by lidé chtěli pracovat méně, ale chtějí se sami zmocnit organizace pracovního života," všímá si Solom z Ipsosu. V tomto ohledu je v Evropě nejdále patrně Švédsko. Od roku 2011 už většina firem (94 procent) vybavila své zaměstnance připojením k internetu a mobilními telefony s připojením 3G, evropský průměr je na polovině. Snad i díky tomu jsou Švédové s uspořádáním pracovního života spokojení více než ostatní.