Z bank musí odejít tisíce lidí

Vlna propouštění bankovních pracovníků ve třech největších finančních domech zdaleka nekončí. Přestože od roku 2000 odešlo z Komerční banky, České spořitelny a ČSOB již přes šest tisíc pracovníků, do tří let je bude následovat dalších sedm tisíc lidí. Vyplývá to z informací, které poskytly jednotlivé banky.

Silné propouštění zaměstnanců začalo s příchodem nových vlastníků, v případě Erste Bank do České spořitelny, nebo s přípravou na privatizaci, jako u Komerční banky. Právě v případě Komerční banky bude zeštíhlení nejvýraznější.

Člen představenstva Tomáš Spurný při prezentaci pololetních výsledků uvedl, že do tří let může počet zaměstnanců klesnout ze současných deseti tisíc na šest až sedm. "V tuto chvíli lze vycházet z porovnání se srovnatelnými zahraničními bankami. V současné době běží v Komerční bance projekt, který má ve spolupráci se Société Générale přinést zavedení nového obchodního modelu," uvedla k restrukturalizačnímu plánu mluvčí banky Marie Růžičková.

Francouzská Société Générale se koncem června stala vítězem soutěže o koupi 60 procent akcií Komerční banky, za které státu nabídla 40 miliard korun. Jakých pracovníků se bude propouštění týkat v největší míře, banky příliš konkrétně neuvádějí. "Nejsme ve fázi, abychom mohli poskytnout konkrétní odpověď.
Je zřejmé, že banka se soustředí na posilování obchodních pozic," řekla Růžičková.

Mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková k témuž sdělila, že propouštění by se mělo ve větší míře týkat centrály. "Nikoliv lidí, kteří jsou v bezprostředním styku s klientem," dodala. Totéž však zřejmě nebude platit v případě zeštíhlení ČSOB. Po převzetí Investiční a Poštovní banky se řada poboček ČSOB a někdejší IPB překrývá, takže snižování počtu zaměstnanců doprovodí i redukce poboček.

Z 230 jich ČSOB chystá uzavřít padesát, z čehož dvě třetiny budou uzavřeny ještě do konce letošního roku. Pro zhruba 180 tisíc klientů to bude znamenat změnu obchodního místa.

K propouštění zaměstnanců nutí banky tlak akcionářů na snižování nákladů a zvyšování ziskovosti v tvrdém konkurenčním prostředí. Při menším počtu pracovníků to mají zajistit investice do moderních informačních technologií, které například v České spořitelně mají během tří let dosáhnout osmi miliard korun.

Pro odcházející pracovníky mají banky, kromě odstupného, připraveny i jiné formy "bolestného". "V rámci programu schody chceme odcházejícím zaměstnancům nabídnout rekvalifikační kursy," uvedl nedávno člen představenstva ČSOB Carl Rossey.

Pro lidi s výpovědí má "program pomoci" i spořitelna. "Je v tom školení, jak psát životopisy, trocha psychologie, aby se naučili jednat v nové situaci a věřili si, že místo naleznou," řekla Gajdušková.