Z dotazů čtenářů

Chci si koupit dobré kožené boty na hory do pěti tisíc korun.
Chci si koupit dobré kožené boty na hory do pěti tisíc korun. Jaké jsou nejlepší?
Brtkowski (čtenář v internetové diskusi www.idnes.cz/test)

Již od podzimu běží test pohorek, jehož výsledky přinese MF DNES v letní sezoně. Předběžné závěry však znějí slibně. Do zimních podmínek (například na ledovec) i na léto pro běžného turistu úplně stačí boty v kombinaci textil/kůže podšité membránovým materiálem proti promáčení. "Jsou teplé a fantasticky pohodlné," komentuje výsledky praktických testů vedoucí zkušební skupiny, jehož jméno kvůli možnému ovlivňování MF DNES prozatím nezveřejní. Celokožené boty bez membrány jsou také pohodlné a vodu dovnitř nepustily, nicméně při nošení nezadržitelně vlhnuly zevnitř. Na vícedenních akcích nešly vysušit a doma u topení jim to trvalo několik dní. "Zatím se blížíme k podobnému závěru, k jakému dospěl před dvěma lety test lehkých trekkingových bot," říká vedoucí testovacícho týmu. "Všechny boty s membránou jsou po dobu životnosti přibližně dva roky výborné a nehraje u nich roli cena." Jejich ceny se přitom pohybují od tří do pěti tisíc korun.

Nebylo by špatné s nadcházejícím létem udělat test sportovní obuvi?
Tomáš Kropáček, Brno

Takových testů zveřejnila MF dnes již několik (naposledy 9. srpna 2000 a 8. září 1999). Základním kritériem pro výběr bot je doporučení výrobců podle druhu sportu (joggingové mají lehký textilní svršek, na terénní běh pevnější, basketbalové mají výztuhy v kotnících a tenisové po stranách). V testech se ukázalo, že na tržištích má cenu nakupovat jen boty, které mají sloužit na běžné nošení. Při stokorunových cenách nevadí, že se rozpadnou za pár měsíců. Obecná rada pro nákupy v obchodech zní: Držet se osvědčené značky, dát na doporučení známých a vyzkoušet co nejvíce modelů, a pak se teprve rozhodnout. "Některé testované boty za necelé dva tisíce korun předčily i boty dvakrát tak drahé, které jsem nosil dříve," komentoval výsledek předloňského testu jeden ze zkušebních běžců Pavel Háp.

Potřebuji si koupit nějakou gore-texovou bundu. Vyrábí se i v Česku?
Jaroslav Svrček, Praha

Licenci na výrobu sportovního oblečení z materiálů od firmy Gore mají dvě tuzemské firmy. Tilak i Warmpeace se prodávají nejvíce ve speciálních obchodech s turistickým zbožím nebo v internetových obchodech zaměřených na pobyt v přírodě. Test těchto obchodů vyšel 2. května.

Testovali jste menší stany v nižší cenové relaci?
Monika Drtinová, Praha

Nejlevnější stany prodávají supermarkety a hypermarkety za ceny pod tisíc korun. Hodí se do letních nocí nebo jako přístřešek pro děti na zahradě (test vyšel 26. července 2000). Dvoupláštové stany v cenách okolo čtyř tisíc korun jsou vhodné na běžnou turistiku od jara do podzimu (21. června 2000 a 2. června 1999). Drahé stany za téměř deset tisíc korun se vyplatí kupovat především na trekking ve vzdálených zemích, na vysoké hory nebo na zimu do sněhu (1. září 1999).

Minulé testy lze najít v internetovém magazínu iDnes na adrese www.idnes.cz/test nebo v archivu MF DNES (02/22062496-7)


Témata: Test iDNES.cz, Tilak