Z družstevníků bezdomovci?

  • 10
Ke spěchu mají asi dva tisíce lidí z Říčan u Prahy důvod. Hrozí jim totiž, že přijdou o svůj byt v osobním vlastnictví. Stovky z nich proto v pondělí přišly s transparenty hlásajícími "Vyměním družstevní byt za poslanecký. Zn. spěchá" či "Z družstevníků bezdomovci" demonstrovat před úřad vlády.

Ani řehtačky a pískot však ministry ven nevylákaly. Zjednodušeně řečeno, říčanské družstvo Kavčí skála bylo vytunelováno a skončilo v konkurzu. V něm však skončily i byty v té době už převedené do osobního vlastnictví. Lidem dnes hrozí, že jejich střecha nad hlavou bude vydražena, aby se zaplatily minulé dluhy družstva.

Pokud se tak stane, mohla by podobně skončit i další zadlužená družstva.  Kauza Říčanských se táhne už několik let. Sporné a rozhodující pro další případy je zejména to, může-li dlužník zahrnout prodaný byt, ať již do osobního vlastnictví či družstevního, v konkurzní podstatě, a pak z něj platit minulé dluhy.

Názory právníků se různí, a proto je zamotaný i případ Kavčí skály. První konkurzní správce, který se k vypořádání dluhů v družstvu dostal, byty vyňal, druhý, který přišel v roce 2000, nikoli. Jeho krok vyvolal řadu žalob od místních obyvatel snažících se dosáhnout toho, aby se byty do majetku družstva nepočítaly. Byty byly již před lety převedeny do osobního vlastnictví.

Nejvyšší soud však už u první z žalob rozhodl, že byty do majetku družstva patří. Kromě toho řekl, že převody do osobního vlastnictví byly neplatné. "Ale využil jen formality," tvrdí právník Marek Novotný, zastupující několik Říčanských. Těm už teď zbývá jen možnost odvolat se k Ústavnímu soudu. Jejich problémy mohou zakusit i další lidé.

Špatně hospodařících družstev je více. "V osmi stech družstvech, která jsou našimi členy, takový problém není. Ale celkem jich je deset tisíc a tam nevím," obává se předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl.