Z nabídky sýrů

Jeden z našich nejznámějších tvrdých sýrů původem z nizozemského Edamu.
Jeden z našich nejznámějších tvrdých sýrů původem z nizozemského Edamu. Název není chráněn, a tak má mnoho různých podob, např. Eidam, Eidam cihla, Eidam blok na smažení, Eidam koule, Eidamská cihla, Eidamský blok, Eidamský sýr, Eidamský salámový sýr, Edamer (SRN)

Ementál

Tvrdý sýr s tvorbou ok původem ze švýcarského Emmenthalu. Název není chráněn, někdy se mluví o sýrech tzv. ementálského typu. Patří sem např. Ementál, Primátor, Ementaler (SRN)

Gouda

Tvrdý sýr původem z nizozemské Goudy typově podobný eidamu. Název není chráněn. Příklady: Krásná Haná gouda, Světlan minigouda, Goudaland

Čedar

Tvrdý sýr anglického původu, typický "anglosaský". Název není chráněn.

Olomoucké syrečky

Jediný sýr, který vznikl na základě původní české receptury. Základní surovinou pro jeho výrobu je tvaroh. Ze všech sýrů je nejméně tučný

Sýry typu Moravský blok

Tvrdý sýr pocházející z Moravy, chutí se nejvíce blíží ementálu. Příklady obchodních názvů: Moravský blok, Vladan, Libínský sýr, Petr Vok.

Sýry holandského typu s tvorbou ok

Velká skupina sýrů různého původu s podobnou charakteristikou. Chráněny jsou obvykle jednotlivé obchodní názvy. Do této skupiny patří např. Madeland, Madeland Light, Maasdamm (Nizozemí), Leerdammer (Nizozemí)

Plísňové sýry s plísní na povrchu

Sýry různého druhu a původu s kulturou plísně Penicillium camemberti. Nejznámější obchodní název tohoto druhu sýra Camembert je chráněný, proto se v ČR vyrábí pod jinými názvy, např. Hermelín, Kamadet, v SR např. pod názvem Encián.

Plísňové sýry s plísní uvnitř hmoty

Sýry různého druhu a původu s kulturou plísně Penicillium roqueforti uvnitř, např. Niva, Roquefort (Fr.), Gorgonzola (It.).

Uzené sýry

Pestrá skupina různých sýrů. Nejčastěji se udí eidamy nebo pařené "bačovské" sýry. Pestré jsou i jejich obchodní názvy, např. Eidamský uzený blok, Eidamský sýr uzený, Eidamský salámový polotvrdý, Fojtův dukát, Koliba, Jesenická cihla uzená, Jihočeský uzený

Parmazán

Ojedinělý druh tvrdého sýra z okolí italské Parmy. Jako jediný ze sýrů se používá strouhaný a spíše jako koření než jako sýr. Název není chráněn.

Ovčí sýry

Základní surovinou pro jejich výrobu je místo kravského ovčí mléko. Hrudkující ovčí sýr je známý jako brynza, je-li pařen v horké vodě, stává se z něj pařený sýr (parenica). Může se dále upravovat, např. udit (Koliba) nebo očkovat plísní (Roquefort).

Kozí sýry

Vzhledem k výchozí surovině mají typickou vůni i chuť. U nás se vyrábí např. Tylžský kozí sýr.

Romadúr

Měkký sýr výrazné chuti a vůně zrající pod mazem, původem z Romadouru (SRN), název nechráněn. Sýrem podobného typu jsou také např. náš Maršovský sýr, Rytíř Žumbera nebo pivní sýry.

Bílé sýry

Velmi slané sýry (obsahují až 5 % soli). Typickým sýrem tohoto druhu je tzv. balkánský sýr, vyráběný u nás hlavně na export na Blízký východ, Jadel, který je navíc pařený, anebo řecká feta, často vyráběná z ovčího nebo kozího mléka.

Nezrající sýry

Jsou určeny ke spotřebě vzápětí po výrobě. Klasickým příkladem je Gervais (Fr.) anebo naše Lučina.