Zatopená stavební jáma v liberecké čtvrti Perštýn

Zatopená stavební jáma v liberecké čtvrti Perštýn | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z nákupního centra zbyl rybník, firma chce v arbitráži 70 milionů eur

  • 23
V Londýně se uskuteční hlavní líčení arbitráže, v níž chce firma ECE po českém státu 70 milionů eur za to, že nemohla v Liberci postavit nákupní centrum Galerie Perštýn. Z projektu zbyla jen obrovská zatopená jáma.

"Slyšení v Londýně je naplánované na 18. až 30. září letošního roku," potvrdil jednatel firmy ECE Josef Tobek. S arbitrem se setkají právníci obou stran "naživo", proběhne totiž ústní slyšení.

Galerie Perštýn

S projektem přišla německá developerská firma ECE.

Galerie měla být pětipodlažní, zapuštěná do svahu. Na střeše měl být podle plánů park. Uvnitř měli zákazníci najít 120 obchodů a parkoviště pro 850 aut.

Obchodní centrum mělo být postaveno do roku 2009. Německý developer tvrdí, že jeho stavbu zablokovala protiprávní jednání českých úřadů při jejím povolování.

Stavbu provázely spory s firmou Multi Development, která stavěla Forum Liberec.

Tobek věří ve vítězství. "Kdybychom nevěděli, že jsme poškození, a kdybychom nevěděli, jakým podvodným způsobem to v Liberci probíhalo, tak arbitráž nespustíme a nebudeme platit za právníky, což je poměrně nákladná věc," prohlásil už před časem (více čtěte zde).

Firma tvrdí, že stavební úřad v Liberci neustále brzdil vydání stavebního povolení a protahoval územní rozhodnutí, aby potenciální nájemníci odešli ke konkurenci a nákupní centrum se nikdy nepostavilo. Galerie měla být totiž společně s nákupním centrem Textilana prvními obchodními komplexy v Liberci. Nynější liberecká obchodní centra Forum a Plaza měly přijít až po nich.

Firmu ECE zastupují američtí právníci, český stát advokátní kancelář Squire, Sanders & Dempsey. Ministerstvo financí se ke kauze příliš vyjadřovat nechce.

"Obecně nekomentujeme probíhající spory, nevedeme je přes média a logicky neprozrazujeme svou strategii, abychom neohrozili právní pozici České republiky," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Jáma na Perštýně v Liberci
Hloubení díry na Perštýně.
Zatopená díra v liberecké čtvrti Perštýn.

Říct nechtěl ani to, kolik stát zaplatí advokátní kanceláři. "Odměna se odvíjí od průběhu a vývoje sporu a závisí například na počtu písemných podání za Českou republiku, na délce a složitosti ústních jednání," uvedl pouze.

Projekt zdržel také Čunek. Nejdřív ho zamítl, pak povolil

Na případu se podílel i bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Spor se totiž tehdy dostal až na jeho ministerstvo. Rozkladová komise ministra, v níž usedl devítičlenný tým expertů, souhlasila s tím, aby se obchodní komplex na Perštýně postavil. Jenže Čunek ji neposlechl a překvapivě rozhodl opačně. Až později to změnil, jenže to už bylo podle firmy ECE pozdě.

"V mém konečném rozhodnutí jsem vyhověl těm, kteří si dnes stěžují," hájí se bývalý ministr.

Čunek je přesvědčený, že ECE nemá v arbitráži šanci. "Jejich požadavek a spor je nedůvodný. Na straně Liberce určitě nějaké chyby byly, stejně jako na straně investora. Ale rozhodně je nezpůsobil odvolací orgán, tedy ministerstvo, a už vůbec ne ministr. Má rozhodnutí byla v souladu se zákonem, v zájmu práva, a tím pádem i v zájmu České republiky," tvrdí Čunek.

Studentský návrh Ivety Doležalové na využití Perštýna
Další návrhy studentů na zastavění Perštýna
Návrh libereckého studenta architektury Jiřího Němečka na přeměnu liberecké

Návrhy studentů na zastavění Perštýna

Nákupní centrum chtěla firma postavit do roku 2009. Z plánů sice sešlo, nicméně jáma v zemi jí stále patří. A musí se o ni také starat.

"Stále ji kontrolujeme, platíme hlídače. Teď nás čeká výměna rezervních kotev, které drží svah u jednoho z domů, za trvalé. To přijde na několik milionů," přiblížil Tobek. Další peníze vydává firma i za hlídání objektu a každoměsíční zaměření jámy, zda nedošlo k posunu v půdních vrstvách.

Co bude s dírou dál, nikdo neví. Zatím slouží jako inspirace studentům architektury, kteří vytvořili už několik návrhů, jak místo využít (více čtěte zde).