Skutečný podíl zboží českého původu v regálech řetězců je výrazně nižší, než uvádějí čísla na povinných seznamech na dveřích obchodů. Ilustrační foto

Skutečný podíl zboží českého původu v regálech řetězců je výrazně nižší, než uvádějí čísla na povinných seznamech na dveřích obchodů. Ilustrační foto | foto: Ahold ČR.

Na dveřích obchodů visí povinný seznam. O původu jídla však nic neřekne

  • 118
Obchodní řetězce začaly od začátku nového roku zveřejňovat u vchodů do svých prodejen seznam pěti zemí, z nichž odebírají nejvíce potravin. Zákazníkům o původu jídla, které nakupují, ale moc neřekne. Tabulka totiž nezobrazuje původ sortimentu, ale podíly dodavatelů podle sídla v daném státě. Českého jídla je ve skutečnosti méně.

Novou povinnost zavedla od ledna novela zákona o potravinách. Prodejci s ročními tržbami nad pět miliard korun musí zveřejňovat čitelně u vchodu pro zákazníky seznam pěti zemí, z nichž odebírají potraviny. Seznam musí obchodníci ohlásit také ministerstvu zemědělství.

Obchodníci však většinou dodávají, že pro zákazníky nemají tyto informace smysl. Podle údajů z loňského června, které obchodní řetězce poskytly ministerstvu zemědělství, je skutečný podíl zboží českého původu v regálech řetězců výrazně nižší, než uvádějí čísla na tabulkách. Pohybuje se mezi 40 a 75 procenty. Nejvyšší podíl domácích produktů měly tehdy družstevní prodejny Coop následované řetězci Globus, Penny Market a Tesco. Nejméně českých potravin v nabídce měly Lidl a Kaufland.

Obchodní řetězec Globus na povinném seznamu uvádí, že nejvíce zboží odebírá od dodavatelů se sídlem v ČR (93 %), dále z Německa (3,4 %), Slovenska (1,2 %), Itálie (1 %) a Polska (0,3 %). „Plakát jsme doplnili o krátký vysvětlující text. Většina zákazníků očekává informace o původu sortimentu. Legislativa nám nicméně ukládá povinnost uvádět procentuální podíly potravin, které z daných zemí odebíráme, přičemž směrodatné je sídlo dodavatele,“ řekla ČTK mluvčí Pavla Hobíková.

Leták Lidl

Nakupujete rádi v prodejnách Lidl?

Aktuální leták Lidl najdete vždy na AkčníCeny.cz.

S námi najdete také nejbližší prodejny Lidl.

Také podle vyjádření Lidlu tabulka reálně nezobrazuje původ sortimentu, jak si většina zákazníků myslí, ale jen podíl firem se sídlem v daném státě. Seznam tak zahrnuje firmy, které sice mají sídlo v ČR, ale nejsou výrobci produktu, nýbrž jeho distributory. Je to častý případ například u značkového zboží a ovoce a zeleniny pěstované v zahraničí.

„Tabulka dle našeho názoru není objektivní, protože metodika stanovení tabulky zásadně zkresluje informace zveřejněné jednotlivými obchodníky,“ uvedla mluvčí řetězce Jitka Vrbová. Lidl uvádí, že „tuzemští“ dodavatelé se na jeho tržbách podílejí ze 44 procent, němečtí z 28 procent a polští ze 17 procent. Na čtvrtém místě seznamu je Itálie (3 %), pátá Francie (2 %).

Podíl tržeb z prodeje potravin od dodavatelů se sídlem v ČR na celkových tržbách řetězců Albert a Interspar dosahuje 89,8 procenta. Billa na seznamu uvádí 93,5 procenta potravin odebíraných od tuzemských dodavatelů, Kaufland pak 85 procent.

Povinně zveřejňovaný seznam dodavatelů potravin

,